Gazzeli çocukların bayramdaki tek dileği İsrail'in gözaltına aldığı babalarına kavuşmak

İsrail ordusu, yaklaşık üç ay önce Gazze Şeridi'nin merkezindeki Al-Zahra bölgesinden An-Nuseyrat mülteci kampına göç eden Filistinli babayı, eşi ve çocuklarıyla birlikte tutukladı.

Ramazan ayını babasız geçiren Filistinli kardeşler, bayramda babalarıyla buluşmayı ve bayramın ilk günü kahvaltı masasında birlikte oturmayı hayal ediyor.

Çocuklar bir yandan baba özlemi çekerken, diğer yandan annelerinin yanına sığındıkları çadırda en temel insani ihtiyaçlarından mahrum bir şekilde yaşam mücadelesi veriyor.

Filistinli kardeşler, cep telefonlarına kaydettikleri mutlu anılara ve babalarıyla birlikte oynadıkları anların fotoğraflarına bakarak bu dileklerini yerine getiriyor.


“Babamı tekrar görmek ve ona sarılmak istiyorum”

Filistinli 5 kardeşin en büyüğü olan 9 yaşındaki Macide Abu Salim, yaşadığı travmatik olayı ve babasına duyduğu derin özlemi paylaştı.

Macide, mutlu bir hayat yaşadıklarını ancak daha sonra İsrail saldırılarının başladığını ve hayatlarının altüst olduğunu söyledi.

Babasının kendisini ve kardeşlerini nasıl sevdiğini, onlara nasıl güven ve huzur verdiğini, onlara nasıl sarıldığını gözyaşları içinde anlatan Macide, bu zor günlerde onun yokluğunda korku ve acıyı daha derin yaşadığını ifade etti.

Macide, Gazze'nin Az-Zahra bölgesinde evlerini terk etmek zorunda kaldıklarını, güneye göç ederken babasının tutuklandığını belirterek, şöyle devam etti:


“İsrail güçleri güneye doğru göç ederken babamı kontrol noktasında tutukladı. Ne yapacağımızı bilmiyorduk. Aradan iki aydan fazla zaman geçti, akıbetini bilmiyoruz. Hayatta mı ölü mü? Görmek istiyorum. tekrar ona sarıl.”

Güzel günlerin geri gelmesini özleyen ve babasının yeniden aralarında olmasını ümit eden Macide, onun sıcak yüzünü özlediğini, ona çok ihtiyacı olduğunu, onun yanında hissettiği güveni ve mutluluğu hissetmek istediğini söyledi. yine onu.


Saldırılarda çocukları için savaşan anne

Çocukların annesi Seha Abu Salim (37), 5 çocuğuyla birlikte çadırda büyük zorluklarla yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor.

İsrail'in 6 ay süren Gazze saldırıları sırasında 3 kez göç etmek zorunda kalan ve sonunda Refah şehrine sığınan Filistinli anne, şunları söyledi: “Öncelikle merkezdeki Az-Zehra semtindeki evimizi terk etmek zorunda kaldık. Gece yarısı Gazze'deki An-Nuseyrat mülteci kampına giderken İsrail'de bir askeri kontrol noktasında durdurulduk. İsrail güçleri eşimi orada gözaltına aldı. Beni sorguya çektiler.” dedi.

Sorgulama sırasında elbiselerini çıkarmaya zorlandığını, ellerinin bağlandığını ve gözlerinin kapatıldığını iddia eden Ebu Salim, şöyle konuştu: “İsrail güçlerinin yollarda kurdukları kontrol noktalarında Filistinlilere işkence yaptığına tanık olduk. Mahkumların sesi hâlâ kulaklarımda duyulabiliyor.” dedi.

Refah kentinde çadırda imkansız koşullar altında yaşam mücadelesi veren Filistinli anne, “Eşime kavuşmak istiyorum. Ne yapacağımı bilmiyorum. Çok zor durumdayız. Çocuklarım için yeterli süt, yiyecek ve ilaç bulamıyorum.” Şikayette bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir