Gazze'deki gazeteciler hiçbir uluslararası kararın kendilerini İsrail'den koruyamayacağını söylüyor

İsrail'in 18 yıldır kuşatma altında olduğu ve 7 Ekim 2023'ten bu yana şiddetli saldırılarını sürdürdüğü, nüfusu yaklaşık 2,3 milyon olan Gazze Şeridi'nde yaşayan Filistinliler gibi, gazeteciler ve aileleri de her gün çeşitli tehlikelerle karşı karşıya kalıyor.

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nde İsrail ordusunun saldırıları nedeniyle gazeteciler hayati tehlikelerle, iletişim kesintileriyle, ekipman, yakıt, yiyecek, su ve ilaç eksikliğiyle karşı karşıya kalıyor.

Gazze Hükümeti Basın Bürosu verilerine göre, İsrail ordusunun 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 141 gazeteci öldürüldü, 70 gazeteci yaralandı ve onlarca gözaltına alındı.

Hiçbir uluslararası kararın kendilerini koruyamayacağını söyleyen Gazze'deki Filistinli gazeteciler, İsrail'in devam eden saldırıları ve soykırım savaşının gölgesinde gerçekleri aktarma görevlerini sürdüreceklerini söylüyor.


Gazze'de gazeteciler doğrudan hedef alındı

Irak'ta yayın yapan Al-Itticah kanalının muhabiri Mazin el-Belbisi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Filistinli gazetecilerin çok sayıda İsrail ihlaline maruz kaldığını söyledi.

Belbisi, “Gazetecilere karşı çok sayıda suç işlendi. Basın mensupları sahadaki gelişmeleri aktarırken, doğrudan saldırı ve saldırılarda 142 gazeteci hayatını kaybetti.” dedi.

İsrail ordusunun Gazze'ye yönelik saldırılarına ilişkin Belbisi, “İsrail, katliam ve suçlarının haberleştirilmesini engellemek için açıkça doğrudan gazetecileri hedef alıyor” dedi. dedi.

Belbisi, “Saldırılara, tehlikelere ve yetersiz çalışma ortamına rağmen, Gazzeli gazeteciler gerçeği aktarmak ve İsrail'in Filistinlilere ve gazetecilere karşı işlediği suçları açığa çıkarmak için çalışmaya devam etmekte ısrar ediyor” dedi. dedi.


“Tüm zorluklara ve engellemelere rağmen haber takibi devam edecek”

Al Araby kanalı muhabiri Abdullah Mikdad, “Tüm zorluklara, sorunlara, engellemelere rağmen haber devam edecek. Mesajımız budur, biz Filistinli gazeteciler olarak bu zorluğu kabul ettik, alıştık.” dedi.

Mikdad şunları söyledi: “Bu yıl Dünya Basın Özgürlüğü Günü üzücü bir atmosferde gerçekleşiyor. Birçok meslektaşımız ailesini, sevdiklerini, ofislerini ve geçim kaynaklarını kaybetti. Buna rağmen daha iyi bir gelecek için hâlâ umudumuz var.” dedi.

Gazze'deki gazetecilerin durumuna ilişkin Mikdad, şunları söyledi:

“İsrail saldırıları nedeniyle ya da savaş nedeniyle Filistin topraklarını terk etmeleri nedeniyle pek çok meslektaşımızı kaybettik. Bazılarından da kuzeyi güneyden ayıran askeri kontrol noktası nedeniyle ayrıldık.”


“Hiçbir uluslararası yasa İsrail'i caydıramaz ve gazetecileri koruyamaz.”

Yoğun İsrail saldırıları nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan Gazze halkı gibi yüzlerce Filistinli gazeteci de güvenlik arayışıyla yerlerinden edildi.

Al-Gad kanalı muhabiri Muhammed Ebu Namus, “Bugün (Dünya Basın Özgürlüğü Günü), Gazze Şeridi'ndeki yıkıcı savaş nedeniyle çok farklı koşullarda gerçekleşiyor” dedi. dedi.

Abu Namus şunları söyledi: “Hiçbir uluslararası yasa ve sözleşme İsrail'i Filistinli gazetecilere karşı suç işlemekten caydıramaz, hatta gazetecileri koruyamaz.” dedi.

Gazetecilerin baskı altında çalıştığını vurgulayan Abu Namus, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Soykırımın başlangıcından bu yana, özgürlüklerin ve düşünce özgürlüğünün korunmasını kapsayan hiçbir uluslararası kural ve anlaşma bulunmamaktadır. Filistinli bir gazetecinin, İsrail'in yalanlarını yargılanmadan ortaya çıkarabileceğini kimse garanti edemez.”

İsrail ordusunun Gazze'ye yönelik saldırıları sırasında Anadolu Ajansı'nda (AA) serbest muhabir olarak çalışan kameraman Muntasır es-Savvaf, gazeteci babası Mustafa es-Savvaf, annesi, iki erkek kardeşi ve çocuklarının da aralarında bulunduğu 45 akrabasını kaybetti. , 18 Kasım 2023'te. .

İsrail ordusunun 1 Aralık'ta düzenlediği hava saldırısında Savvaf, kardeşi Mervan ve bazı yakınları hayatını kaybetti.

Freelance AA kameramanı Muhammed el-Alul da 5 Kasım 2023'teki İsrail bombardımanında 4 çocuğunu ve 3 erkek kardeşini kaybetti.

AA foto muhabiri Ali Cadallah da 11 Ekim 2023'te Gazze'nin kuzeyindeki evlerine düzenlenen saldırıda babası ve 4 erkek kardeşinin de aralarında bulunduğu ailesinden çok sayıda kişiyi kaybetti.

İsrail ordusunun 12 Nisan'da Gazze Şeridi'ndeki gelişmeleri takip eden TRT Arapça ekibinin de aralarında bulunduğu bir grup gazeteciyi hedef alması üzerine TRT Arapça ekibinden kameraman Sami Muhammed Shehade yaralanarak bir ayağını kaybetti.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 685'i çocuk ve 9 bin 670'i kadın olmak üzere 34 bin 596 Filistinli öldürüldü, 77 bin 816 kişi de yaralandı.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da tahrip ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir