G7 liderleri İran'ın İsrail'e saldırısını kınadı

Michel, açıklamasında, G7'nin İtalya başkanının çağrısı üzerine bir araya gelen üye ülke liderlerinin, İran'ın İsrail'e yönelik hava saldırısını oybirliğiyle kınadığını söyledi.

Video konferansla bir araya gelen liderlerin tüm taraflara itidal çağrısı yaptığını kaydeden Michel, “Gerginliği azaltmak için tüm çabalarımızı sürdüreceğiz.”

Michel ayrıca şunları söyledi: “Gazze'deki krizin, özellikle de derhal ateşkes yoluyla mümkün olan en kısa sürede sona erdirilmesi, fark yaratacaktır.” değerlendirmesini yaptı.

AB Konseyi Başkanı, konunun 17 ve 18 Nisan'da yapılacak AB zirvesinde özel olarak ele alınacağının altını çizdi.


İran-İsrail gerilimi

İsrail, 1 Nisan'da Şam'daki İran Konsolosluğu binasına hava saldırısı düzenledi. Saldırıda İran Devrim Muhafızları Ordusu'ndan 2'si general olmak üzere toplam 7 kişi hayatını kaybetti.

İran, İsrail konsolosluğuna yapılan saldırının kendi topraklarına saldırı anlamına geldiğini ve misilleme yapacağını açıklamıştı.

İran, dün yüzlerce kamikaze insansız hava aracı, balistik ve seyir füzeleriyle İsrail'e saldırı düzenledi ve bazı askeri hedeflerin vurulduğunu duyurdu.

İsrail, saldırıların çoğunun hava savunma sistemleri tarafından engellendiğini ancak bir füzenin güneydeki bir askeri üsse isabet ettiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir