“Filistin'in BM üyeliği gecikmiş durumda”

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda, ABD'nin Filistin'in BM'ye üyeliği çağrısı yapan karar tasarısını Filistin'in veto etmesi tartışıldı.

Gazze'de hem BM Genel Kurulu'nun hem de BM Güvenlik Konseyi'nin talep ettiği ateşkesin derhal hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Mansur, modern tarihte benzeri görülmemiş düzeyde sistematik yıkımın gerçekleştirildiğini vurguladı.

Mansur, bir yandan iki devletli çözümü desteklerken diğer yandan “İsrail'in Filistin devletini yok etmeye çalışmasına seyirci kalamayacağını” belirterek, “Filistin'in BM'ye tam üyeliğinin zamanı çoktan geldi, geçti.” “. dedi.

Mansur, 75 yıl önce İsrail'in BM'ye katılımını tüm BM Güvenlik Konseyi kararlarına ve BM Şartı'na aykırı bir şekilde kabul edenlerin, bugün neden Filistin'in katılımını çözüm sürecine bağladıklarını anlamanın mümkün olmadığını kaydederek, şöyle konuştu: “Hayır. Çifte standart bu saçma mantığı açıklayabilir.” dedi.

Mansur, 10 Mayıs'ta Genel Kurul'da Filistin'in BM üyeliğinin tekrar gündeme alınacağı acil oturum düzenlendiğini duyurarak, tüm üye ülkelere Filistin'i devlet olarak tanıma çağrısında bulundu.

Mansur, “Daha fazla gecikmeden tanıma kararını verin. Çünkü Filistin devletini yok etmek isteyenler beklemiyor.” değerlendirmesini yaptı.


ABD iki devletli çözüme karşı değil

ABD'nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Robert Wood, ülkesinin Filistin'in BM'ye tam üyeliğini veto etme kararını açıklayarak, ABD'nin iki devletli çözüme karşı olmadığını söyledi.

İki devletli çözümün hem bölgesel entegrasyonu hem de İsrail'in Suudi Arabistan dahil Arap ülkeleriyle ilişkilerini etkileyeceğini vurgulayan Wood, bir süredir Filistin Yönetimi'ne gerekli reformların uygulanması yönünde çağrıda bulunduklarını vurguladı.

Wood, şunları söyledi: “Terör örgütü Hamas'ın, söz konusu karar tasarısında adı geçen devletin bir parçası olan Gazze'de hâlâ gücü ve nüfuzu var.” Veto yetkisini kullanma gerekçelerini açıkladı.

Kullandıkları vetonun esas olarak Filistin devletine karşı çıkmak olmadığını belirten Wood, asıl amacın bu durumun taraflar arasında müzakere yoluyla netleştirilmesine olanak sağlamak olduğunu söyledi.


ABD, Filistin'in tam üyeliğini veto etti

19 Nisan'da ABD, Filistin'in BM'ye tam üyeliği çağrısında bulunan BM Güvenlik Konseyi karar taslağını veto etti.

İngiltere ve İsviçre oylamaya katılmazken, Rusya, Çin, Fransa, Cezayir, Malta, Ekvador, Guyana, Slovenya, Sierra Leone, Mozambik, Güney Kore ve Japonya evet oyu verdi.

Taslak karar metni, Filistin'in Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na tam üye olarak kabul edilmesini öneriyor. Açıklamaya yer verildi.

Filistin, 2011 yılında Birleşmiş Milletler'e tam üye olmak için başvurdu ancak BM Güvenlik Konseyi'nde gerekli desteği alamadı. Filistin, 2012 yılında Birleşmiş Milletler'in “daimi gözlemci” statüsünü kazandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir