Filipinler: Facebook yeni doğan bebeklerin satışını engellemiyor

GMA News'in haberine göre, Filipin Sosyal Güvenlik Departmanı sekreteri Rex Gatchalian, Salı günü sosyal medya devini konuyla ilgili pasifliği nedeniyle eleştirdi.

Bir basın toplantısı sırasında, Ulusal Çocuk Bakımı Otoritesi'nin (NACC) 2023'e kadar uzanan raporlarına rağmen, Facebook'un insan kaçakçılığı ihlalleri de dahil olmak üzere düzenlenmemiş içerik konusunda “sorumluluk eksikliğini” vurguladı.

Facebook'tan yanıt gelmedi

Yetkili, Facebook'un geçen yıl NACC'nin mektubuna yanıt vermediğine dikkat çekti.

Gatchalian, platformun düzenleme eksikliğinin, Facebook'un annelere çocuklarını platformda “satmasına” izin verdiği anlamına geldiğini belirtti.

Denetim sistemi geçmişte de eleştirilmişti

Meta daha önce Kanada'da güvenilmez otomatik denetleme sistemleri nedeniyle eleştirilmişti.

Facebook'un ana şirketi, başlangıçta reklam kurallarını ihlal etmedikleri için yasa dışı uyuşturucu reklamlarını kaldırmayı reddettikten sonra içerik izleme sistemini iyileştireceğini söylemişti.

Kanada'nın yasa dışı uyuşturucu endüstrisine ilişkin bir soruşturma sırasında Deloitte Kanada üst düzey yöneticisi Christopher McGrath, muhtemelen algoritmalar tarafından yönlendirilen yasa dışı maddelere ilişkin Facebook reklamlarını gördü.

Esrarı araştırdıktan sonra McGrath, Facebook'ta vergilendirilmemiş sigaralar, yasa dışı esrar, LSD ve halüsinojenik mantarlarla ilgili çeşitli reklamlar gördü.

Meta yayına, düzenlemelerinin “ilaçların ve tıbbi olmayan ilaçların alım satımını” teşvik eden Facebook reklamlarını yasakladığını söyledi. Açıklamada, kuralları ihlal eden içeriğin tespit edilmesi halinde o içeriğin yayından kaldırılacağı belirtiliyor.

Teknoloji devi ayrıca “platformlarımızı güvende tutmak için” sistemini geliştirmeye devam ettiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir