Fed Faiz Oranlarını Sabit Tuttu – Son Haberler

Fed'den yapılan açıklamaya göre faiz oranının sabit tutulması kararı oybirliğiyle alındı.

Açıklamada, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) uzun vadede maksimum istihdama ve %2 enflasyona ulaşmayı hedeflediği belirtildi.

Açıklamada, komitenin istihdam ve enflasyon hedeflerine ulaşmaya yönelik risklerin geçtiğimiz yıl daha iyi dengelere doğru kaydığı, ekonomik görünümün belirsiz olduğu ve enflasyon risklerine karşı son derece ihtiyatlı olmaya devam edeceği görüşünde olduğu belirtildi.

Basın açıklamasına göre, hedefleri desteklemek amacıyla federal fon faiz oranları hedef aralığının %5,25-5,50 seviyesinde sabit tutulmasına karar verildi.

Üst üste 7 toplantıda faiz değişikliği yapılmadı

Varlık alım operasyonunu 2022 yılında tamamlayan ve ABD'de yüksek enflasyon karşısında faiz artırmaya başlayan Fed, Mart 2022'den bu yana 11 kez faiz artırımına giderek toplam 525 baz puan faiz artırımına gitti.

Bu artışlarla birlikte bankanın referans faizi 2001 yılından bu yana en yüksek seviye olan %5,25-5,50 aralığına yükseldi.

Fed, son kararıyla referans faiz oranını art arda 7 toplantı boyunca değiştirmeyerek mevcut aralıkta sabit bıraktı. Bankanın faiz oranını en son 25 baz puan artırması Temmuz 2023'te gerçekleşmişti.

ABD enflasyonu, Haziran 2022'de yıllık %9 ile 1981'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra Mayıs ayında yıllık %3,3 ile beklenenin altında kaldı.

Fed başkanından “para politikası” mesajı

Fed Başkanı Powell, “Bugünkü verileri ilerleme olarak görüyoruz ancak para politikasını gevşetmeye başlayacak güvene sahip olduğumuzu düşünmüyoruz” dedi. açıklamayı yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir