EFES-2024'te milli silahlar hedefleri maksimum hassasiyetle vuruyor

Tatbikatın gece aşaması, İzmir'in Seferihisar ilçesindeki Doğanbey atış tatbikat sahasında, Bakan Güler ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak'ın yanı sıra dost ve müttefik ülkelerin savunma bakanları ve genelkurmay başkanlarının yanı sıra TSK komutanlığıyla başladı. düzeyinde bölgede yerini alıyor.

Tatbikat 45 ülkeden yaklaşık 11 bin kişinin katılımıyla gerçekleşti.


Gece sahnesi nefes kesiciydi

Senaryo çerçevesinde gerçekleştirilen tatbikatın gece faaliyetleri kapsamında, katılımcı ülkelerden gelen unsurlardan oluşan özel kuvvetlerden oluşan ortak timler, denizden ve havadan sızma operasyonları gerçekleştirdi.

Özel kuvvet unsurlarının bir kısmı belirlenen bölgelere paraşütle iniş yaparken, diğer kısmı ise denizden sızma operasyonları gerçekleştirdi.

Bu çerçevede su altı saldırı ve savunma ekipleri, kıyıdan belirli bir mesafede bulunan teknelerin motorlarını susturarak kıyıyı su altı engellerinden ve sığ sudaki mayınlardan temizledi. Daha sonra amfibi aldatma operasyonları ve amfibi keşif operasyonları başlatıldı.

EFES-2024'te milli silahlar hedefleri maksimum hassasiyetle vuruyor

Gece görüş kabiliyetine sahip amfibi keşif bölüğü, çıkarmanın yapılacağı sahile doğru keşif operasyonu gerçekleştirdi.

Operasyonun ardından deniz piyade unsurlarının çıkarma operasyonu, gemilerin karartma uygulayarak kıyıya yaklaşmasının ardından zırhlı araç ve personelin kıyıya çıkarılmasıyla başarıyla tamamlandı.

Bu arada fırlatma bölgesinde belirlenen hedefler ATAK helikopterlerinden açılan ateşle vuruldu. Yerli ve milli üretilen Cirit füzeleriyle hassasiyetle gerçekleştirilen atışları, önce top ve havan ateşi, ardından da F-16 ateşi izledi.

EFES-2024'te milli silahlar hedefleri maksimum hassasiyetle vuruyor

Gece faaliyetleri kapsamında hava saldırı operasyonu da gerçekleştirildi. “Uçan kale” olarak nitelendirilen CH-47 Chinook helikopterleri, ATAK helikopterleri eşliğinde belirlenen alana özel kuvvet unsurlarını indirdi.

Hava saldırısı operasyonunun başarıyla tamamlanmasının ardından muharebe arama kurtarma görevi de gerçekleştirildi.

Seçkin Gözlemci Günü kapsamındaki gece faaliyetleri, hava savunma silahlarının fırlatılmasıyla tamamlandı. Atışlar kapsamında yerli ve milli olarak üretilen KORKUT hava savunma sistemi, belirlenen hedefleri maksimum hassasiyetle vurdu.

Tatbikatta TCG gemisi Anatolica da yerini aldı ve yarınki bölümde görev alacak.

EFES-2024 Tatbikatı elit gözlem gününün ikinci kısmı yarın gündüz aktiviteleriyle tamamlanacak.

EFES-2024'te milli silahlar hedefleri maksimum hassasiyetle vuruyor


Önceki yıllara göre fark

EFES-2024 tatbikatı, çeşitli harekâtlarda kazanılan deneyimlerin muharebe sahasına yansıtılması, hibrit harekât ortamının esas alınması, meskun mahalde muharebeler, özel kuvvetlerle denizde ve havada gece sızmaları, Kritik personelin baskınları ve kurtarılması.

Tatbikat kapsamında Fırtına-2 ve yeni nesil Boran Obüs, PARS OMTAS kule tekerlekli araç, araca monteli mayın tespit sistemi, KARGU hedefe yönelik mühimmat sistemi, BAHA insansız hava aracı, döner kanatlı TOGAN otonom İHA sistemi, Füzyon silahı yer alıyor. gece görüş dürbünü, MİLKAR ataşman sistemleri, C-70 termal görüş, E-60 termal tüfek dürbünü, A-960 gündüz görüş dürbünü, A-600 gece görüş dürbünü, silah tespit radarı, SERHAT ve ACAR radar sistemleri, İHTAR sistemi, kukla tanklar ve şişme sistemler, helikopterler Hava tahliye platformu, MİKON mikro kamikaze drone, havan mühimmatı taşıyan BOYGA döner kanatlı İHA, MX-908 patlayıcı tespit cihazı, URGAN IP kamera sistemi, CADEX keskin nişancı tüfeği ve NIGHT FORCE ATACR gibi çeşitli silah ve sistemler Silahtaki optik dürbün farklı şekil ve boyutlardadır. İlk kez atış tatbikatında kullanıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir