Diyarbakır'da Kurban Bayramı öncesi hayvan pazarı denetimi

İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Ertan Atalar, Hayvan Sağlığı ve Hayvancılık Müdürlüğü personeliyle birlikte Kurban Bayramı öncesi merkez Sur ilçesi Mardin Yolu üzerindeki hayvan pazarını ziyaret etti.

Piyasada gerçekleştirilen denetimde satışa sunulan büyükbaş ve küçükbaş hayvanların sağlık kriterlerine uygunluğu kontrol edilerek, etiketli hayvanların alım satımı konusunda satıcılara bilgi verildi.

Atalar, Kurban Bayramı yaklaşırken hayvan pazarında ve hayvan sevkiyatında hareketlilik yaşandığını söyledi.

Yönetim olarak kurbanlık olarak satışa sunulan hayvanların kontrollerini yaptıklarını belirten Atalar, şöyle konuştu: “Şehrin giriş ve çıkışlarındaki yol kontrol noktalarında denetimler yapıyoruz. Kurbanlık yapan hayvan sahiplerine izin vermiyoruz. Sağlık belgesi ve sevk raporu burada Kurbanlık hayvanların daha sağlıklı olması için sağlık kontrolleri yapıyoruz.” bilgiyi verdi.

Kurban Bayramı hazırlıklarını tamamladıklarını belirten Atalar, bu yıl yaklaşık 37 bin büyükbaş ve 78 bin koyunun kurban için hazır olduğunu söyledi.

“Kurban edeceğimiz hayvanlarda kriterimiz 2 yaşını doldurmuş olmalarıdır.”

Diyarbakır merkezde 5 kesim noktasının belirlendiğini belirten Atalar, bu noktaların dışında kesim yapılmaması gerektiğini kaydetti.

Atalar şöyle devam etti:

“Kurban edeceğimiz büyükbaş hayvanlarda kriterimiz 2 yaşını doldurmuş olmalarıdır. Süt dişlerini kaybetmiş hayvanlar 1 yaşını doldurmuş sayılmaktadır ve bu hayvanlar küçükbaş hayvanlar için 1 yaşını doldurmuş olmalıdır. Tarım Cebimde uygulamasında küpe arama menüsünden yaşlarını ve özelliklerini belirleyebilirsiniz “Ayrıca hasta olmamalı ve hamile hayvanlar kurban edilmemelidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir