Denizlerde avlanma yasağı başlıyor – Son Dakika Haberi

Balıkçılık sezonu bitti. Endüstriyel balıkçılık yapan balıkçı teknelerini kapsayan 4,5 aylık avlanma yasağı döneminde, ekonomik faaliyetlerini sürdürmek isteyen balıkçılara yönelik bazı koşullar getirildi.

Bu nedenle Tarım ve Orman Politikaları Bakanlığı'ndan izin alınması kaydıyla karasuları dışında uluslararası sularda gırgır ve trol ağları ile balıkçılık yapılabilmektedir.

Kıyı balıkçılığı yapan küçük ölçekli balıkçılar yasaktan muaf olacak.
Avlanmaya devam edebilecek.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'nın verdiği bilgiye göre sezon, hamsi başta olmak üzere pek çok türün avlanması açısından verimli geçti.


Geçen yıl toplam 171 bin 219 denetim gerçekleştirildi

Yasal olarak avlanan balıkçıların haklarının korunması için 7/24 denetimler yapıldı. Geçen yıl 171 bin 219 denetim gerçekleştirildi. Kaçak avlanma yoluyla elde edilen 593 ton su ürünlerine el konuldu. Kurallara uygun avlanmayan 78 tekneye el konularak mülkiyeti kamuya devredildi.

Bakan Yumaklı, balıkların üreme ve büyüme döneminde uygulanan yasaklara uyulmasının önemine dikkat çekti. Koruma-kullanma dengesi kapsamında sürdürülebilirliği esas alan yeni kuralların önümüzdeki sezonda hayata geçirileceğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir