Çin gezgini “Chang'i 6” Ay'ın karanlık yüzüne indi

Çin Ulusal Uzay İdaresi'nden yapılan açıklamaya göre, keşif aracının ana parçasını oluşturan ay sondası, bu sabah iniş aracının yardımıyla yörüngeden inmeye başladı.

Gezici, Ay'ın Güney Kutbu-Aitken havzasındaki bir krater olan Apollo Bowl'a yumuşak bir iniş yaptı.

Gezici, Ay'a indikten sonra sondasıyla Ay yüzeyini delmeye başlayacak ve robot koluyla toprak ve kaya örnekleri toplayacak. Numune alımının 14 saat içinde tamamlanması bekleniyor.

Toplanan numuneler konteynere kapatıldıktan sonra yüzeyden yörüngedeki uyduya ve asansör aracı aracılığıyla dönüş mekiğine taşınacak. Dönüş mekiği daha sonra örnekleri Dünya'ya geri getirecek.

Chang'i 6, Ay'ın karanlık yüzeyinden kaya ve toprak örnekleri toplayan ilk keşif görevi olacak.

Ayın Karanlık tarafı

Ay'ın kendi etrafında ve Dünya etrafında dönüş hızı aynı olduğundan, Ay'ın Dünya'ya bakan yüzü daima aynı olur. Ay'ın Dünya'dan görünmeyen uzak tarafına “karanlık taraf” adı veriliyor.

“Karanlık” terimi ışığın yokluğunu değil, bu bölgenin Ay'ın yakın tarafına göre daha az bilinmesini ifade eder.

Sovyetler Birliği'nin “Ay” uydusu ilk olarak 1959'da Ay'ın karanlık yüzünü fotoğrafladı ve Sovyetler Birliği Bilimler Akademisi, 1960 yılında Ay'ın karanlık yüzünü anlatan ayrıntılı bir atlas yayınladı.

1968'de ABD'nin “Apollo 8” ay keşif gezisine katılan astronotlar, Ay'ın karanlık yüzünü ilk kez kendi gözleriyle gören kişiler oldu.

Çin, Ay'ın karanlık yüzüne robot indiren ilk ülke oldu

Adını Çin mitolojisindeki Ay tanrıçası “Çang'ı”ndan alan keşif görevleri, 2007 ve 2010 yıllarında Ay yörüngesine gönderilen “Çang'ı 1” ve “Çang'ı 2” uydularıyla başladı. Ay'ın yüzeye yumuşak bir inişe hazırlanması amaçlanmıştı.

“Çang'ı 3” görevinde “Yütu (Yeşim Tavşan)” isimli gezici keşif aracı Aralık 2023'te Ay yüzeyine indi.

Çin, Ocak 2019'da “Çang'ı 4” görevi sırasında “Yütu-2” gezicisini Ay'ın karanlık yüzüne indirerek bir ilke imza attı.

Çin, “Chang 5” görevinde kaya ve toprak örnekleri toplamak amacıyla ilk gezicisini Ay'a gönderdi. Keşif aracı, Kasım 2020'deki lansmanının ardından toplanan 1,73 kilogram kaya ve toprak örneğiyle Aralık 2020'de Dünya'ya döndü.

Çin, önümüzdeki yıllarda Ay'daki keşif faaliyetlerini yeni görevlerle sürdürmeyi planlıyor. Bu kapsamda “Çang'i 6″nın ardından 2026 yılında Ay'ın güney kutbunu araştırmak amacıyla “Çang'ı 7”, doğal kaynak kapasitesini test etmek amacıyla ise 2027 yılında “Çang'ı 7” fırlatılacak. Ay yüzeyinde bir uzay üssünün inşası için kullanılabilirlik ve testler yapmak.

Ülke, 2030 yılından itibaren Ay'a insanlı seferler düzenlemeyi ve uluslararası bir ay araştırma üssü kurarak daha ileri keşif faaliyetlerine temel oluşturmayı hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir