“Çekilişte kimseye ayrımcılık yapılmaz”

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan, hac ibadetinin kuralları, hac organizasyonu ve bu konuyla ilgili çeşitli suçlamalara ilişkin soruları yanıtladı.

Şeytan taşlama ve hacıların veda ziyaretlerinin ardından 2024 hac organizasyonunun tamamlanacağını belirten Bircan, şöyle konuştu: “Bu, Türkiye Cumhuriyeti'nin yurt dışında düzenlediği en büyük organizasyonlardan biridir. Bir gecede 85 bin Vatandaşlar birkaç saat içinde otellerinden Arafat'a, oradan da Müzdelife'ye transfer edilecek.” “3 milyona yakın insanın olduğu bir ortamda tüm bunları sorunsuz bir şekilde yapabilmek çok önemli bir başarı.” dedi.

Hac ve Umre organizasyonlarında Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kanunların verdiği yetki dahilinde işlemleri yürüttüğünü belirten Bircan, hac konusunda karar verme yetkisi olarak tanımlanabilecek “Bakanlıklar Arası Hac ve Umre Konseyi”nin bulunduğunu söyledi. ve umre.

Diyanet İşleri Başkanı başkanlığındaki komisyonda 7 bakanlıktan bakan yardımcılarının yer aldığını anlatan Bircan, şöyle konuştu: “Bu kurulda fiyatlardan eğitime, gidiş ve geliş tarihlerinden malzemelere kadar hacla ilgili tüm unsurlar belirleniyor. dağıtılacak.” dedi.


“Her ülkeye, Müslüman nüfusunun binde 1'i oranında kota ayrılmaktadır.”

Hac kontenjanlarının nasıl belirlendiğine ilişkin soru üzerine Bircan, şunları söyledi:

“Kotaları biz belirlemiyoruz. Kota talebimiz elbette çok daha fazla ama 1989 yılında Ürdün'ün başkenti Amman'da Müslüman ülkelerin Dışişleri Bakanlarının aldığı karar doğrultusunda her ülkeye 100 TL'lik kota tahsis ediliyor. Ülkedeki Müslüman nüfusun binde 1 oranı Nüfusumuz 74 milyon iken payımız 74 bin oldu, nüfusumuz 80 milyon oldu, payımız 80 bine çıktı ve 2024 güncellemesinde 85 kişilik nüfusumuza kota aldık. Bu kota uygulaması bize özel değil ama tüm ülkeler için örneğin Endonezya'nın Müslüman nüfusu 230 milyon yani onların kotası 230 bin.


Kota 84 bin, yıllık talep 200 bin

Hac için yıllık ortalama başvuru sayısı sorulduğunda Bircan, şunları söyledi: “Her yıl Hacca gitmek isteyen kardeşlerimizin başvurularını alıp çekilişe dahil etmek için ön kayıt yaptırıyoruz. Bunun ortalaması 200 bin kişi civarında. yıl başına.” Dedi.

Başvuru istatistiklerini paylaşan Bircan, şunları söyledi: “2013 yılından bu yana bekleyen kişi sayımız 204 bin 335 kişi. 2014 ve 2015 yıllarında ön kayıt alamadık, dolayısıyla 2016 yılında ön kayıt sayımız 581 bin kişi oldu. 2023'te 135, 2024'te ise 135.” “Binlerce kişi başvurdu” açıklamayı yaptı.

Hacı adaylarının kura seçimine ilişkin uzun süredir bekleyenler ile yeni adaylar arasında adaletin nasıl sağlanacağı sorusu üzerine Bircan, hacı adaylarının belirlenmesi konusunda ülkelerde farklı uygulamaların bulunduğunu söyledi.

Bu uygulamalardan birinin “saf piyango sistemi” olduğunu belirten Bircan, şöyle konuştu: “Bu sistem, herkesin aynı şartlarda çekilişe dahil olmasını, hariç tutulması durumunda ise bekleme oranlarına bakılmaksızın Kutsal Topraklara götürülmesini sağlıyor. başvuranlar.” dedi.


“130 yıl sonra sıra bize gelecek”

Remzi Bircan ise bir diğer sistemin “sıra sistemi” olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Bu sistemde başvuru yapanlar başvuru yıllarına göre sıraya giriyor ve sıraları gelince Kutsal Topraklara gidiyorlar. Bunun en bariz örneği ise şu şekilde: Malezya'da.”

Bircan, bugüne kadar Malezya'da hac talebinde bulunulduğunda yanıt süresinin “130 yıl” olduğunu söyledi.


Türkiye'deki hacı adaylarını belirlemek için başvuru

Bircan, Türkiye'deki uygulamaya ilişkin şunları söyledi:

“Bizim kendi katsayı sistemimiz var. Bu sistemle başvuru süresi arttıkça piyangoyu kazanma şansınız da artıyor. Örneğin bir vatandaş 10 yıl beklemişse bekleme süresi kadar bir katsayı tahsis ediliyor. yani 10, 100 olur. 5 yıl beklese katsayısı 5 çarpı 5 yani 25 olur.” Bir yıl beklerse katsayısıyla çarpılarak bir olur. Bu ne işe yarıyor? anlamı? Bir vatandaşın katsayısının 100 olması, onun isminin 100 kez çekiliş listesinde yer alması anlamına geliyor. Dolayısıyla bu yılki Hac organizasyonu çekilişinde yer alan isimlerin sayısı daha da artıyor. Hac çekilişinde Hac başvurusunda bulunanların oranı o yıllardan bu yana bekleyenlerden, 2023 ve 2023'te başvuranların oranı ise daha da artıyor. 2024 %0,01'dir.


Malezya ve Endonezya Türk sistemini örnek alacak

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın “berabere katsayı sisteminin” diğer Müslüman ülkeler tarafından da takdir edildiğini belirten Bircan, şöyle konuştu: “Malezya ve Endonezya kendi sistemlerini bizimkine benzetmek istiyor. Hac döneminin ardından heyetler gelip bizimle görüşecek.” onun bilgisi.


“Bu bizim kırmızı çizgimizdir”

Piyango katsayı sistemine ilişkin “hacı adaylarının ayrı torbalardan belirlendiği” ve “hile yapıldığı” iddialarının sorulması üzerine Bircan, şunları söyledi: “Böyle bir durum asla doğru değildir. Tüm işlemlerimiz müfettişler ve Denetleme Başkanlığımız üyeleri tarafından incelenmektedir. Danıştay Başkanlığı'nca bunu her yıl yapıyoruz.” “Haccın kurallarını noter huzurunda yapıyoruz.” Dedi.

Bircan, “Çekilişte VIP hacı bulmanın daha kolay olduğu” iddiasına şu yanıtı verdi:

“Kura çekiminde vatandaşlarımız arasında hiçbir fark yoktur, herkes eşittir. Asla kimseye ayrımcılık yapılmaz, bu bizim kırmızı çizgimizdir. Devletimizin denetim mekanizmaları da bunu her yıl doğruluyor. Biz bu konuda çok şeffafız, biz bu konuda çok şeffafız. Bize ayrılan kontenjanı herkese veremeyeceğimizi de hesaba katmayın “Kardeşlerimizin haklarını koruduk ve korumaya devam edeceğiz”.


“Çirkin bir dalgalı”

İddialara ağırlık verilmesi istenen Bircan, şunları söyledi: “Diyanet İşleri Başkanlığı olarak hac ibadetini ülkemizin şerefine yakışacak şekilde düzenliyoruz. Bu başarıyı gölgelemek isteyen birileri, bunları karartmak, silmek istiyor. Hac organizasyonunun vatandaşlarımızın zihnindeki güzelliğini çirkin bir iftira olarak nitelendiriyorum.” dedi.

Hac için sıraya giren kişi sayısının 2,5 milyona yakın olduğunu belirten Bircan, şöyle konuştu: “Kanuna göre hac kontenjanının yüzde 60'ı Diyanet İşleri Başkanlığı teşkilatı tarafından, yüzde 40'ı ise acenteler tarafından karşılanıyor. belirli koşulları karşılıyor.” dedi.

Ajansların Diyanet İşleri Başkanlığı müfettişleri tarafından sıkı bir şekilde takip edildiğini belirten Bircan, olumsuz durumlarda gerekli yaptırımların uygulandığını sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir