Brent petrolün varil fiyatı 82,44 dolar

Dün 82,36 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 81,92 dolardan kapattı. Brent petrolün varil fiyatı 9,32 kapanışa göre yüzde 0,63 artarak 82,44 dolara yerleşti. Aynı zamanda West Texas Intermediate (WTI) ham petrolünün varili 78,53 dolardan satıldı.

Veriler, dünyanın en büyük petrol tüketen ülkesi olan ABD'deki talebin, petrol fiyatlarının artmasında önemli bir rol oynadığını gösteriyor.

Amerikan Petrol Enstitüsü, ABD ticari ham petrol stoklarının geçen hafta 2,4 milyon varil düştüğünü tahmin ediyor. Piyasa beklentileri stokların 1,75 milyon varil azalacağı yönündeydi.

Stokların azalacağı tahmini, ülkede talebin arttığını gösteriyor ve fiyatların yükselişini destekliyor.

ABD Enerji Bilgi İdaresi günün ilerleyen saatlerinde resmi stok verilerini yayınlayacak. Resmi veriler stokların düştüğünü gösterirse petrol fiyatlarının artmaya devam etmesi bekleniyor.

Yaz aylarında artan seyahatlerle birlikte küresel talebin artacağı beklentisi de fiyatları etkiliyor.

Öte yandan dünyanın en büyük petrol tüketicilerindeki zayıf ekonomik aktivite işaretleri fiyat artışlarını sınırlıyor.

ABD'de yakın zamanda açıklanan makroekonomik veriler karışık sinyaller vererek ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz kararına ilişkin belirsizliği artırdı.

Para piyasalarını fiyatlandırırken, Fed'in Eylül ayında ilk faiz indirimine gitme ihtimali %83'ten %51'e, Kasım ayında ise %81'den %77'ye düştü.

Bu yıl faiz indirimi ihtimalinin düşük olması petrol fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturuyor.

Dünyanın ikinci büyük petrol tüketicisi olan Çin'de açıklanan enflasyon verileri beklentilerin altında kaldı. Analistler, söz konusu verilerin ülke ekonomisinde zayıf talep işaretleri göstermeye devam ettiğini ve hükümetin ekonomik aktiviteyi desteklemek için yeni teşvik paketleri açıklayacağına ilişkin beklentilerin sıcak kalmaya devam ettiğini söyledi.

Teknik olarak Brent petrolünün 82,99 dolar ile 83,62 dolar aralığının direnç, 81,28 dolar ile 80,11 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak değerlendirilebileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir