BM: Gazze'deki toplu mezar araştırmaları için sahadaki tüm tarafların onayı gerekiyor

BM Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İsrail ordusunun güney Gazze Şeridi'ndeki Han Yunus kasabasından çekilmesinin ardından Nasser Hastanesi yerleşkesindeki toplu mezardan 51 cesedin daha çıkarılmasıyla ilgili sorulan Haq, BM'nin bağımsız bir soruşturma çağrısında bulunduğunu ve bunun güvenilir olduğunu hatırlattı.

Haq, ne tür bir soruşturma yürütüleceğinin veya kimin yürütebileceğinin bilinmediğini ancak Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) ve Birleşmiş Milletler Koordinasyon Ofisi'nin bu soruşturmayı yürüteceğini vurguladı. Bu alanda İnsani İşler Dairesi (OCHA).

Bu kuruluşların insan hakları ihlallerini de araştırabileceklerini vurgulayan Haq, “Nasır ve Şifa hastaneleriyle ilgili bağımsız, etkili ve şeffaf bir soruşturma yürütülmeli.” dedi.

Haq, hastanelerin, hastane çalışanlarının, hastaların ve sivillerin korunması gerektiğini vurgulayarak, “Şu anda sahadaki durumun soruşturma yapılmasına uygun olduğunu düşünmüyorum.” değerlendirmesini yaptı.

Soruşturmanın etkili olabilmesi için tüm tarafların onayının gerekli olduğunu vurgulayan Haq, suçu işleyen İsrail'den nasıl onay alınacağı sorulduğunda, “Çatışmanın olduğu yerlerde bu tür sorunlar her zaman ortaya çıkar. Ancak bu, Gerekli erişimin sağlanması ve anlamlı bir soruşturmanın yürütülmesi için gerekli.” dedi.


Kuzey Gazze'ye yardım ulaştırmak hâlâ çok zor

Gazze'deki genel durum hakkında bilgi veren Haq, bugün İsrail yetkililerinin yardımların kuzeye geçmesine izin vermediğini söyledi.

İsrailli yetkililerin Gazze'nin kuzeyine yardım göndermeyi zorlaştırmaya devam ettiğini söyleyen Haq, Nisan ayında Gazze'ye gönderilen yardımların üçte birinin engellendiğini kaydetti.

Batı Şeria'daki gelişmelere ilişkin Haq, 18-22 Nisan tarihleri ​​arasında İsrail güçlerinin 18 Filistinliyi öldürdüğünü, yüzlerce ev ve tarlanın zarar gördüğünü söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir