BM: 2023'te hayatını kaybeden 188 personelden 135'i Gazze'de öldü

Hayatını kaybeden Birleşmiş Milletler (BM) personeli için anma töreninin düzenlendiği Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda, Guterres, BM Genel Kurulu 78. Başkanı Dennis Francis ve Güney Kore Daimi Temsilcisi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Başkan Vekili yer aldı. Joonkook Hwang ölümün anısına mum yaktı.

Merhum personelin yakınlarının da katıldığı törende, merhumların isimlerinin tek tek okunmasının ardından bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

BM Genel Sekreteri Guterres burada yaptığı konuşmada şunları söyledi: “2023 yılında 188 Birleşmiş Milletler personeli hayatını kaybetti. Bunlardan 135'i Gazze'de görev yapan Birleşmiş Milletler Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı'nın (UNRWA) personelidir”. Dedi.

Guterres, bunun BM'nin kuruluşundan bu yana tek bir çatışma veya doğal afette öldürülen en yüksek personel sayısı olduğunu vurguladı.

“Bu asla kabul edemeyeceğimiz bir gerçektir.” Guterres, evlerinin bombalanmasının ardından bazı UNRWA personelinin aileleriyle birlikte öldürüldüğünü kaydetti.

Guterres, başkalarının da ofislerde veya barınaklarda öldürüldüğünü belirterek, “Her ölümün hesabının sorulmasını istiyoruz” dedi. Dedi.

UNRWA personelinin ailelerine ulaşamadığını vurgulayan Guterres, çok sayıda aile üyesinin İsrail saldırılarında öldürüldüğünü veya zorla yerinden edildiğini söyledi.

7 Ekim'den sonra İsrail'in Gazze'yi işgal etmesi

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İsrail'in Gazze Şeridi'nde 244 gündür gerçekleştirdiği saldırılara ilişkin bilgi verildi.

İsrail ordusunun son 24 saatte Gazze'nin çeşitli yerlerinde 6 “katliam” gerçekleştirdiği, bu saldırılarda 68 Filistinlinin hayatını kaybettiği, 235 Filistinlinin de yaralandığı iddia edildi.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda ölü sayısının 36 bin 654'e, yaralı sayısının ise 83 bin 309'a çıktığı kaydedildi.

Açıklamada, halen enkaz altında ve yol kenarlarında cesetlerin bulunduğu, ancak sağlık ekipleri ve sivil koruma ekiplerinin cenazelere ulaşamadıkları belirtildi.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da tahrip ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

İsrail'in Gazze Şeridi'nde 7 Ekim 2023'ten bu yana devam eden saldırılarının yol açtığı büyük yıkımın Gazze'de “yaşama elverişsiz bir ortam yarattığı” açıklandı.

Saldırılar, yaklaşık 65 kanalizasyon pompasının kapatılmasına ve yaklaşık 70 kilometrelik kanalizasyon hattının tahrip olmasına neden oldu.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıların başladığı 7 Ekim'den bu yana 293'ü kara işgali sürecinde olan 644 askerinin öldüğünü duyurdu.

Çatışmada 24 Kasım 2023'te 4 gün süren ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani duraklama” sırasında 81 İsrailli ve 240 Filistinli tutuklu karşılıklı olarak serbest bırakıldı.

Öte yandan İsrail binlerce Filistinliyi gözaltına almaya ve hapsetmeye devam ediyor.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te Filistin topraklarını gasp eden İsrail askerleri ve İsraillilerin 7 Ekim 2023'ten bu yana saldırılarında 525 Filistinli hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir