Blinken, İran tehdidine karşı İsrail'e tam destek verdi

Blinken, telefonla görüştüğü Gallant'la Gazze krizini ve gündemdeki diğer konuları ele aldı.

Antony Blinken, Gallant'a İsrail'i tam olarak desteklediklerini ve “İran ve onun bölgedeki vekil örgütlerinden gelen tehditler karşısında” Tel Aviv'in yanında yer aldıklarını söyledi.

Mevcut Gazze krizini ve mahkum anlaşmasını ele alan ikili, İsrail'in son günlerde Gazze'ye daha sık girmesine izin verdiği bildirilen insani yardım konusunu da ele aldı.

Gazze'ye daha fazla yardımın ulaşması gerektiğini kaydeden Blinken, İsrail yönetimine yardım girişini hızlandırma çağrısında bulundu. Blinken, Dünya Merkezi Mutfak (WCK) saldırısı gibi olayların bir daha yaşanmaması gerektiğini vurguladı.

Blinken ayrıca İsrail'in insani yardım ve sivil kayıplarını azaltma konusundaki taahhütlerini yerine getirmesini beklediğini söyledi.

Geçtiğimiz hafta İsrail'in Suriye'nin Şam kentindeki İran konsolosluğuna saldırmasının ardından İran ve İsrail'in karşılıklı açıklamalarıyla bölgedeki gerilim bir miktar artmıştı.

ABD Başkanı Joe Biden dün yaptığı açıklamada olası bir İran tehdidine karşı İsrail'e “sarsılmaz” destek sağlamaya devam edeceklerini açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir