Biden, Netanyahu'yu İran'a yanıt verirken 'dikkatli davranması' konusunda uyardı

Üst düzey bir ABD'li yetkili, Biden'ın Netanyahu ile yaptığı telefon görüşmesine ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Yetkili, Biden'ın görüşme sırasında Netanyahu'ya “gerginliği artırma riskinin dikkatle değerlendirilmesi ve konuya stratejik bir perspektiften yaklaşılması gerektiğini” söylediğini söyledi.

İsrail'in İran'la gerilimi artırma niyetinde olmadığını ABD'ye açıkça ifade ettiğini vurgulayan yetkili, ABD'nin İran'la olası bir misilleme saldırısını destekleme ihtimali sorulduğunda da “böyle bir planlarının” olmadığını söyledi. İsrail'in. .


İran-İsrail gerilimi

İsrail, 1 Nisan'da Şam'daki İran Konsolosluğu binasına hava saldırısı düzenledi. Saldırıda İran Devrim Muhafızları Ordusu'ndan 2'si general olmak üzere toplam 7 kişi hayatını kaybetti.

İran, İsrail konsolosluğuna yapılan saldırının kendi topraklarına saldırı anlamına geldiğini ve misilleme yapacağını açıklamıştı.

İsrail ayrıca İran'ın saldırılarına karşılık vereceğini söyledi.

İran, 13 Nisan'da yüzlerce kamikaze insansız hava aracı, balistik ve seyir füzeleriyle İsrail'e saldırı düzenledi ve bazı askeri hedeflerin vurulduğunu duyurdu.

İsrail, saldırıların çoğunun hava savunma sistemleri tarafından engellendiğini ancak bir füzenin güneydeki bir askeri üsse isabet ettiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir