Bakan Bolat: Mayıs ayında cari açığın azalması bekleniyor

Bakan Bolat, sosyal medya paylaşımında nisan ayı ödemeler dengesi istatistiklerini değerlendirdi.

Olumsuz takvim etkisi nedeniyle bu yıl nisan ayında cari açığın yüzde 3,9 artarak 5,3 milyar dolara çıktığına dikkat çeken Bolat, şöyle konuştu: “Bu rakam, Ocak-Nisan döneminde cari açığın artacağını gösteriyor. 2024 yılı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 45,7 düşüşle 16,1 milyar dolar olarak gerçekleşti. Böylece Mayıs 2023'te 57 milyar dolarla zirve yapan yıllık cari açık geriledi. Sonraki aylarda 25,6 milyar dolar artarak Nisan 2024'te 31,5 milyar dolara düştü.” dedi.

Bolat, aynı dönemde yıllıklandırılmış dış ticaret açığının 29,2 milyar dolara düştüğünü, dolayısıyla dış ticarette uygulanan politikalar sonucunda yıllıklandırılmış cari açığın Mayıs 2023'e göre yüzde 44,8 azaldığına dikkat çekti.

Bolat, bu yılın nisan ayında ihracatın yıllık %2,5 artışla 257,6 milyar dolara yükseldiğini söyledi:

“Aynı ayda ithalatımız yıllık yüzde 5,7 düşüşle 350,7 milyar dolara geriledi. Yıllık dış ticaret açığımız yüzde 22,7 azalarak 93 milyar dolara gerilerken, ihracatın ithalata oranı ise 5,8 puan artarak yüzde 73,5 oldu. Dış ticaret açığındaki azalmaya hizmet ihracatımızdaki artış da eşlik etti. Hizmet gelirleri tedbirlerle birlikte 103,8 milyar dolar ile rekorunu yenileyerek 50,4 milyar dolara yükseldi, cari açıkta önemli bir düşüş yaşandı. kaydedildi.”

“İhracatta artış, ithalatta azalma trendi 2024 yılı boyunca devam edecek”

Bolat, yıllıklandırılmış cari açıkta nisan ayında takvim etkisi nedeniyle gözlenen sınırlı artışın geçici olduğunu vurgulayarak, mayıs ayında önemli ölçüde daralmasının beklendiğini söyledi.

Bakanlığın açıkladığı mayıs ayı dış ticaret verilerinde ihracatın yüzde 11,4 artarak 24,1 milyar dolara yükselerek Cumhuriyet tarihinin en yüksek aylık ihracatının gerçekleştirildiğini hatırlatan Bolat, şöyle konuştu:

“İthalatımız yüzde 10,3 düştü, dış ticaret açığımız 12,5 milyar dolardan 6,5 milyar dolara düştü. Bu tablo, mayıs ayında yıllık cari açığın 25 milyar dolar civarına düşebileceğini gösteriyor. Orta Vadeli Program hedefinin çok üzerinde (34,7 milyar dolar) altında olmasını bekliyoruz. Dış ticaret dengesindeki olumlu gelişmeler, cari açığın iyileşmesiyle ekonomik büyümeyi daha dengeli bir yapıya dönüştürecek ve makroekonomik istikrarı güçlendirecektir. Dolayısıyla, döviz bolluğunun artması, döviz kurunun dengelenmesi ve fiyat yapışkanlığının kontrolsüz yükselişinin frenleyici etkisidir”.

Bolat, dış ticaretin ve cari dengenin yeniden dengelenmesi ve istikrara kavuşturulması sürecinin, “yatırım-üretim-istihdam” hedeflerinin güçlü bir şekilde büyümesine ve insanların refahının artmasına yol açacağını vurgulayarak, yükseliş eğiliminin ihracat ve ithalatın azaldığını belirtti. 2024 yılına kadar devam etmesi bekleniyor.

Dış ticaretin cari dengeye ve ekonomik büyümeye olumlu katkı sağlamasının beklendiğini belirten Bolat, şöyle konuştu: “Ticaret Bakanlığı olarak, ihracattaki payımızı artırmak için üreticilerimiz ve ihracatçılarımızla yakın işbirliği içinde çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz. Küresel mal ve hizmet ihracatı var” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir