Avrupalı ​​liderler, Birliğin yeni liderlerine 27 ve 28 Haziran'daki zirvede karar verecek.

Michel, Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinin ardından AB liderlerini bir araya getirerek önümüzdeki 5 yıl boyunca Birliği yönetecek isimlerin belirlendiği gayrı resmi zirvenin sonunda basına açıklama yaptı.

Liderlerin yalnızca planlandığı gibi istişarede bulunduğunu belirten Michel, kararın 27 ve 28 Haziran'daki resmi zirvede verileceğini söyledi.

Michel, gazetecilerin adı geçen bazı isimler üzerinde anlaşma sağlanıp sağlanmadığına ilişkin sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Bu önümüzdeki hafta netleşecek. Bu toplantı, derinlemesine görüş alışverişinde bulunmak, endişeleri, öncelikleri, umutları ve beklentileri paylaşmak ve herkesin birbirini çok iyi dinlemesine olanak sağlamak için planlandı.”

Von der Leyen, Metsola, Costa ve Kallas

Lobilere göre, Avrupa yönetimindeki en etkili dört pozisyonda kimin yer alacağı konusunda anlaşmaya varıldı.

Ursula von der Leyen'in de üyesi olduğu EPP, AP seçimlerinde 720 sandalyenin 189'unu kazanarak bir kez daha birinci oldu.

27 liderden 13'ünün EPP üyesi olması ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un von der Leyen'e desteklerini beyan etmeleri nedeniyle Ursula von der Leyen'in bir dönem daha Avrupa Komisyonu başkanlığını devralacağı kesin görünüyor. terim.

EPP'li Roberta Metsola'nın bir dönem daha Avrupa Parlamentosu başkanlığını üstleneceği tahmin ediliyor.

AB'nin Dışişleri ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in yerine geçmesi beklenen isim ise Estonya Başbakanı Kaja Kallas.

Eski Portekiz Başbakanı Antonio Costa, Charles Michel'in yerine “AB'nin lideri” olarak seçilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir