ASAT Su Maceralarının 100. Yılı Antalya'da Sergileniyor – KÜLTÜR SANAT

“Antalya'da Suyun Asırlık Serüveni” sergisi, Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü fuayesinde açıldı. Sergide, 1921-2024 yılları arasındaki 103 yıllık süreçte şehrin su şebekesinin kurulumunu ve gelişimini anlatan materyaller yer alıyor. Sergide ayrıca tarihi haberler, tarihi fotoğraflar, tablolar ve eski gazetelerden kupürler de yer alıyor.

Antalya'da 100 Yıllık Su Serüveni sergisi, Dünya Su Günü haftasında ASAT Genel Müdürlük Binası Genel Müdürlük katında sergilendi. “Antalya'da 100 Yıllık Su Serüveni” başlıklı sergi, Antalya'nın içme suyunun öyküsünü anlatırken, aynı zamanda ASAT'ın öncüsü olan Antalya Elektrik Santrali, ESO, ASO gibi kurumların kökenlerini ve kuruluşunu da ele alıyor. ASAT, geçirdiği süreçler ve önemi. Önümüzdeki günlerde açılışı yapılacak sergi, mobil tırlarla AVM'lerde, mahalle meydanlarında ve ilçe köy okullarında öğrencilerle buluşacak.

SUYUN İZİ VE ASAT KİTABININ HİKAYESİ ÇOK YAKINDA

ASAT Genel Müdürlüğü, sergi projesinin yanı sıra “Antalya'daki Su İzleri ve ASAT'ın Tarihi” adlı kitap üzerinde de çalışıyor. Antalya'nın antik su yapılarının anlatılacağı kitapta, Osmanlı dönemi ve Selçuklu dönemi su yapılarına değinilecek, Cumhuriyet döneminden günümüze kadar olan süreç ele alınacak, kentin su yapıları anlatılacak. geçmişten günümüze tanıtıldı.

ASAT BELGESEL VE ​​MÜZE PROJESİ

Bir diğer çalışmamız da 'Tarihi tanıklıklar, Antalya'nın çınarları' adlı belgesel olacak. Çalışmayla Antalya'da belediye başkanlığı görevini yürüten yaşayan isimlerle su ve altyapı çalışmaları üzerine yapılan röportajlar belgesele dönüştürülecek. ASAT, tüm bunlara ek olarak “Antalya Su Medeniyetleri Müzesi” projesi için de çalışmalara başlayacak.

GÜNÜMÜZE IŞIK TUTAN GÖSTERİ

ASAT Genel Müdürü İbrahim Kurt, kaynakların sınırlı, ihtiyaçların ise sınırsız olduğu dünyamızda, kaynakların korunması ve doğru kullanılarak geleceğe taşınmasında öncelikli sorumluluğun kendilerinin olduğunu söyledi. Kurt, şunları söyledi: “ASAT Genel Müdürlüğü olarak yatırımlarımıza ve projelerimize devam ediyoruz. İklim değişikliği sorunlarını değerlendirerek kısa, orta ve uzun vadeli tüm planlarımızı hazırlıyor ve gerekli tedbirleri alıyoruz. Bu sergiyle, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan bu yana kentimizde içme suyu şebekesi oluşturma ve geliştirme çabalarının zorluk ve yoksulluk koşullarında nasıl yürütüldüğünü göreceğiz. “Bu fedakar faaliyetlerin günümüze ışık tutarak bizi aydınlatması ve bu anlamda Antalyalı olma bilincine katkı sağlaması çok değerli” dedi.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir