Araştırma: Çocukların kendilerini çevrimiçi tehlikelerden korumak için içgüdülerine güvenmeleri gerekiyor

Brüksel merkezli çocuk hakları örgütü Eurochild, çocuk istismarına karşı kar amacı gütmeyen çocuk hakları örgütü ECPAT ve Hollandalı yardım kuruluşu Terre des Hommes, çocukların internette tek başına gezinirken karşılaştıkları tehlikeleri ve bunlara verdikleri tepkileri araştırdı.

Araştırmada Avrupa Birliği, Asya ve Güney Amerika'daki 15 ülkeden yaklaşık 500 çocuk ve 6.000'den fazla bakıcının çocukların çevrimiçi güvenliğine ilişkin görüşleri incelendi.

Araştırmaya katılan bakıcıların yaklaşık yüzde 90'ı çocuklarının internette ne yaptığının farkında olduklarını söylerken, katılımcı çocuklar aksini düşünüyordu.

Çocukların çoğu, çevrimiçi aktivitelerini kendilerine saklamayı tercih ettiklerini ve çevrimiçi ortamda karşılaştıkları tehlikeler hakkında yetişkinlerle konuşmakta zorlandıklarını bildirdi.

Bazı çocuklar, sonuçlarından korktukları için karşılaştıkları tehlikeler hakkında ebeveynlerine ve bakıcılarına söylediklerini filtrelediklerini söyledi.

Araştırmaya katılan çocukların neredeyse tamamı, çevrimiçi platformlarda “uygunsuz” içeriklere maruz kalma endişesi yaşadıklarını ve platformların yetersiz güvenlik önlemleri nedeniyle kendilerini tehlikelerden korumak için çoğu zaman içgüdülerine güvenmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Çocuklar, çevrimiçi platformların gizliliklerinden ödün vermeden kendilerinin korunmasına öncelik veren güvenlik önlemleri geliştirmesi çağrısında bulundu.

ECPAT Çocuk Koruma ve Teknoloji Başkanı Amy Crocker, yaptığı açıklamada çocukların interneti güvenli bir şekilde kullanmalarının sağlanmasının şart olduğunu vurguladı.

Kasım 2023'te Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Meta ve Snapchat'tan reşit olmayanların platformlarındaki yasa dışı ve zararlı içeriklerden nasıl korunduğuna ilişkin bilgi talep etti.

AB de benzer bir bilgi talebini YouTube ve TikTok'a göndererek bu alanda alınan tedbirlere ilişkin bilgi istedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir