Antalya sahillerinde denizanası paniği – Son dakika haberler

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, kıyıya yakın sularda sürüler halinde görülen denizanalarının İsrail, Mısır, Lübnan ve İsrail üzerinden İskenderun Körfezi'ne doğru akıntıyla ilerlediğini söyledi. Suriye ve ardından Antalya Körfezi'nden batıya doğru yolculuk.

Bilimsel adı Rhopilema Nomadica olan göçmen Kızıldeniz denizanasının toplu halde seyahat etmesinin her yıl meydana gelen bir olay olduğuna dikkat çeken Gökoğlu, denizanasına geçişin haziran ayının ilk haftası civarında tamamlanacağını söyledi.


Her 10 m2’ye bir denizanası

Antalya Körfezi'nde araştırma yaptığını iddia eden Gökoğlu, körfezde her 10 metrekarede bir denizanası gözlemlediğini kaydetti.

Profesör. şemsiye çapı 68 santimetre, ağırlığı ise 10 kilograma ulaşan denizanasının varlığından bahsetti. Dr. Gökoğlu, incelenen denizanasında parazit tespit ettiğini söyledi.


Tral balıkları barınak olarak kullanıyor

Deniz anası şemsiyesinin içinde Kızıldeniz'den gelen yavru göçmen balıklarla karşılaştığını iddia eden Gökoğlu, araştırma amaçlı yapılan dalışta o anları kaydettiğini söyledi. Trol balıklarının denizanasının içini barınak olarak kullandığını belirten Gökoğlu, bu tür balıkların denizanasıyla birlikte dolaşarak popülasyonun farklı yerlere dağılmasına olanak sağladığını söyledi.


Faydadan çok zararı var

Denizanasının ekosisteme faydalarını ve zararlarını anlatan Gökoğlu, şöyle konuştu: “Gençken buraya giren trol balıklarının korunarak büyüyüp ekosisteme yayılmasında fayda var. Denizdeki atıkları yiyecek olarak kullanıyor. Olumsuz etkileri Balıkların larva ve yumurtalarına zarar verir. Balıkçılara ciddi zararı vardır. Balıkçılar ağlarını atmaz. Denizanası yüzünden gözyaşı oluşur.” “Oluyor” dedi.

Denizde yüzenlere uyarıda bulunan Gökoğlu, şöyle konuştu: “Denizanasına yaklaşmamak gerekiyor. Vücuda temas ettiğinde yanma, kızarıklık, kabarma, kaşıntı gibi etkiler yaratıyor. Özellikle denizanası yaşayanlar için daha büyük risk oluşturuyor.” toksine alerjisi olanlar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir