Aliyev: Gazze'deki trajedi bir an önce sona ermeli

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, resmi temaslarda bulunduğu Kahire'de Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi ile düzenlediği ortak basın toplantısında bir konuşma yaptı.

Konuşmasında Filistin meselesine ve Gazze'de yaşanan olaylara değinen Aliyev, şunları söyledi: “Azerbaycan'ın tutumu açıktır. Bağımsız bir Filistin devleti kurulmalı ve başkenti Doğu Kudüs olmalıdır. Gazze'deki trajedi bir an önce sona ermeli, Savaş durdurulmalı ve tüm sorunlar müzakere yoluyla çözülmeli.” dedi.

Gazze'de ölü sayısı 36 bin 801'e yükseldi

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İsrail'in 246 gün boyunca Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarına ilişkin bilgi veriliyor.

İsrail ordusunun son 24 saatte Gazze'nin çeşitli yerlerinde 5 “katliam” gerçekleştirdiği, bu saldırılarda 70 Filistinlinin hayatını kaybettiği, 150 Filistinlinin de yaralandığı iddia edildi.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda ölü sayısının 36 bin 801'e, yaralı sayısının ise 83 bin 680'e çıktığı kaydedildi.

Açıklamada, halen enkaz altında ve yol kenarlarında cesetlerin bulunduğu, ancak sağlık ekipleri ve sivil koruma ekiplerinin cenazelere ulaşamadıkları belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir