Aileyi korumak ve güçlendirmek için eylem planı hazırlandı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş, Uluslararası Demokratlar Birliği'nin (UİD) kapasite geliştirme ve eğitim konulu seminerine Kızılcahamam Eliz Otel'de Almanya'dan Avustralya'ya, Bulgaristan'dan Hollanda'ya, İsveç'ten Hollanda'ya dünyanın dört bir yanından katıldı. ABD UID temsilcileriyle yaptığı görüşmeden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Türk topluluklarının ve yurtdışında yaşayan Türk topluluklarının siyasi, kültürel ve ekonomik sorunlarının ele alınacağı seminerin faydalı olmasını dileyen Göktaş, UİD'in kuruluşunun 20. yılını kutladı. Babası yıllar önce yurt dışına göç etmiş bir annenin oğlu olduğunu iddia eden Göktaş, şunları söyledi:

“Memleketinizden uzakta, iki farklı kültür arasında yaşamanın ne demek olduğunu çok iyi biliyorum ve bu da beraberinde birçok zorluğu getiriyor. Hiç ummadığımız bir dönemde, yaşadığımız toplum için çok çalışıyoruz. Geleceğe dair umutlarımızın yıkıldığını birçok kez yaşadık. İnsanı ayakta tutan sadece iki şey var. Bu süreçte yaşayan insan, birincisi sizi siz yapan, her koşulda ve koşulda sizi destekleyen aileniz, ikincisi ise yurt dışında kaldığım süre boyunca parçası olduğunuz bu ülke, Türkiye, bu iki değer. Ailemden ve sizin gibi yurt dışında yaşayan kardeşlerimden aldığım güçle, her şart ve koşulda direnmemi, mücadele etmemi sağladınız.” Bunu göğsümde bir rozet gibi taşıyorum. Dünyanın neresinde olursanız olun aynı gururu paylaştığımızı, aynı duyguları paylaştığımızı çok iyi biliyorum, bunu tüm kalbimle hissediyorum.”


“Her zaman vatandaşlarımızın yanında olmaya çalışıyoruz”

Göktaş, 60 yılı aşkın bir süre önce birinci neslin Avrupa'ya göç etmesinin ardından artık yurt dışında yaşayan dördüncü nesilden bahsettiğimizi kaydederek, şöyle konuştu: “Türkiye'den binlerce kilometre uzakta yaşayan vatandaşlarımız geleneklerimizi koruyarak yaşamlarını sürdürmeye çalışıyorlar. Dünyanın neresinde olursa olsun, Türk aile yapısı da öyle.” “Vatandaşlarımızın her zaman yanında olmaya çalışıyoruz” dedi.

Yurt dışındaki Türk vatandaşlarının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde Türkiye'de seçme ve seçilme hakkını elde ettiğini hatırlatan Göktaş, şöyle konuştu: “Bir yandan vatandaşlarımızın sahip oldukları değerleri korumalarına destek oluyoruz, diğer yandan da vatandaşlarımızın sahip oldukları değerleri korumalarına destek oluyoruz. bir yandan da yaşadıkları ülkelere katkı sağlayan bireyler haline geliyorlar.” Dedi.


“6 ülkede ve 14 yabancı temsilcilikte oryantasyon hizmeti veriyoruz.”

Büyükelçilik ve başkonsolosluklarda görevlendirilen aile ataşeleri ile yurt dışındaki vatandaşlara destek verdiklerini belirten Göktaş, şöyle konuştu: “Bugün 6 ülkede 14 dış temsilciliğimizde oryantasyon hizmeti veriyoruz. Dış temsilciliklerimiz ve aile ataşelerimiz vatandaşlarımızın yaşayabileceği sorunların önüne geçmek için çalışıyorlar. Yaşadıkları ülkenin sosyal hizmet yetkilileri ile var olan sorunları daha ortaya çıkmadan önlemek için “Sorunları çözmek için çalışırlar.”

Göktaş, yurtdışındaki vatandaşların zaman zaman birçok ülkede aile bütünlüğünü zedeleyen uygulamalara maruz kaldığını belirterek, şöyle devam etti:

“Çeşitli sebeplerle ailelerinden alınan Türk çocuklarının süreçlerini sıkı bir şekilde takip ediyor, tüm süreç boyunca vatandaşlarımıza rehberlik ediyor, ailenin haklı olduğu durumlarda hukuki destek almasına yardımcı oluyoruz. Çocuğun en kısa sürede aileye dönmesi için Koruyucu Ailenin yanına yerleştirilecek çocukların Türk veya Müslüman koruyucu ailelerin yanına yerleştirilmesi için girişimlerde bulunuyoruz. çocuk hakları, engelli ve yaşlılar, kadına yönelik şiddetle mücadele ve bağımlılıklarla mücadele. Fransa ve Belçika'da Aile ve Sosyal Hizmetler Çalışanlarımızın sayısını artırmak önümüzdeki dönemde de her türlü soruna anında müdahale etmeye devam edeceğiz. Hem danışmanlarımız hem de personelimiz sayesinde vatandaşlarımızın taleplerini karşılayıp hızlı bir şekilde karşılayabiliyorlar.”


“Aileye yönelik her türlü tehdide karşı tavrımız nettir.”

“Güçlü ve büyük Türkiye”nin sadece Türkiye'nin sınırlarıyla ilgili olmadığını vurgulayan Göktaş, şöyle konuştu: “Bugün Cumhurbaşkanımızın da söylediği gibi, dünyanın neresinde olursa olsun aile bağlarını güçlendirmek ve korumak konusunda hem bize hem de sivil toplum kuruluşlarımıza büyük sorumluluklar düşüyor. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda “Aileye” “Korunmak, insanlığın geleceğini korumak demektir” bizim için yol göstericidir” dedi.

Toplumun temel taşı olan aileyi güçlendirmek için çalışmaya devam ettiklerini belirten Göktaş, şöyle konuştu:

“Aileye yönelik her türlü tehdide karşı tavrımız nettir. Bu bağlamda aile bağlarımızı sarsacak yaklaşım ve uygulamalara karşı her zamankinden daha fazla uyanık olmaya devam edeceğiz. 15 Mayıs “Ailenin korunması ve güçlendirilmesine yönelik vizyon belgesi ve eylem planı”nı hazırladık. Bu eylem planıyla aileyi çevrenin, ekonominin, dijitalleşmenin ve demografik değişimlerin olumsuz etkilerine karşı güçlendirmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bugün sadece ülkemiz sınırları içerisinde değil, uluslararası bağlamda da güçlü bir Türkiye'ye sahibiz, her alanda olduğu gibi uluslararası arenada da her zaman ülkemizin yanının gücünü ve desteğini buluyoruz.

29 ülkede 54 şubesiyle faaliyet gösteren Uluslararası Demokratik Birlik, şu anda çok önemli bir misyonu yerine getiriyor. Bir yandan ırkçılık ve İslamofobi gibi çağımızın hastalıklarıyla mücadele ederken, diğer yandan yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın hak ve hukuklarının korunması için kamuoyu oluşturuyor. Türk toplumunun önde gelen temsilcileri olarak faaliyet gösterdiğimiz ülkelerde kamuoyunu aydınlatmak için gösterdiğimiz her çaba ülkemize büyük fayda sağlamaktadır. Vatandaşlarımız yaşadıkları ülkelerde güçlü bireyler olarak var olmalı ve hayatın her alanında söz sahibi olmalıdır. Bunun için güçlü bir sivil toplum ve güçlü işbirlikleri gerekiyor. Yurt dışında yaşayan her vatandaşımızın taleplerini takip etmeye devam edeceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir