AB Etnografya Müzesi'nde “Osmanlı Dönemi Duvar ve Tavan Resimleri” Konferansı – KÜLTÜR VE SANAT

Ege Üniversitesi (UE) Etnografya Müzesi'nde gelenekselleşen “Müze Söyleşileri” kapsamında “Osmanlı Dönemi Duvar ve Tavan Resimleri” konulu etkinlik gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü AB Etnografya Müzesi Müdürü Dr. Docente'nin üstlendiği söyleşinin sunuculuğunu ise Üye Dilek Maktal Canko'nun yaptığı söyleşinin sunuculuğunu Ege Üniversitesi (AB) Sanat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü yapıyor. Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat Bölüm Başkanı Prof. Dr. İnci Kuyulu ise Ersoy oldu. Etkinliğe akademisyenler, öğrenciler ve sanatseverler katıldı.

Konuşmasına 1750'den başlayarak İstanbul'da ortaya çıkan duvar resimleri hakkında bilgi vererek başladı. Profesör. Dr. Ersoy, “O dönemde ortaya çıkan duvar resimleri Osmanlı İmparatorluğu sınırları içerisinde Anadolu ve Balkanlardan Ortadoğu'ya hızla yayıldı. Genellikle İstanbul'da köşk, köşk, saray gibi sivil yapılarda karşılaştığımız duvar resimlerinin Anadolu'da cami ve konak iç mekanlarına da sirayet etmesi ilginç bir zevk değişimini göstermesi açısından önemlidir. Osmanlı duvar resimlerinde işlenen konular çok çeşitlidir. “Genellikle manzaralar, çeşitli yapılar, gemiler, meyveler ve çiçekler, sembolik motifler ile bazı insan ve hayvan figürleri tasvir ediliyor” dedi.

Duvar resimlerinde en sık kullanılan konulardan birinin manzara tasvirleri olduğunu belirten Prof. Dr. Ersoy, “Bu tasvirlerin çoğu kime ait olduğunu tespit edemediğimiz hayali manzara kompozisyonlarından oluşuyor. Pek çok hayali İstanbul panoramasının yer aldığı Mekke ve Medine tasvirleri, ilk bakışta konumu belirlenebilen peyzaj kompozisyonlarının bir parçasıdır. 19. yüzyılın ilk çeyreğinden itibaren Batı Anadolu'da görülmeye başlanmış; Konu ve üslup bakımından benzer duvar resimlerine Midilli Adası'nda da rastlanmaktadır. “Bunların yanı sıra trenler, fabrikalar, vapurlar ya da Osmanlı'nın günlük yaşamına giren masa, sandalye, çatal bıçak takımı gibi Avrupai objeler de bu dönemde Osmanlı'da ortaya çıkan yeniliklerin ve modernleşmenin izleri olarak resmediliyor. ,” dedi.

Etkinlik sonunda Müze Müdürü Dr. Öğretmen Üyesi Dilek Maktal Canko, Profesör. Dr. İnci Kuyulu, Ersoy'a “Teşekkür Belgesi” takdim etti.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir