6 farklı organize suç grubu çöktü: 46 mahkum

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, organize suç örgütlerine yönelik 6 ilde “Mahzen-35” operasyonlarının gerçekleştirildiğini açıkladı.

Operasyonlarda, Antalya'da Engin Tatar, Balıkesir'de Mehmet Canbaz, Gaziantep'te Eyyüp Doğruer, Konya'da Recep Örnek, Mersin'de Okday Gün ve Uşak'ta Erkan Saltık'ın başını çektiği 6 ayrı organize suç örgütü çökertildi.

Operasyonlarda aralarında çete liderlerinin de bulunduğu organize suç örgütü üyesi 46 şüpheli gözaltına alındı.


Şüphelilerin çok sayıda suça karıştığı belirlendi

Cumhurbaşkanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü koordinasyonunda KOM; Antalya, Balıkesir,Gaziantep,Konya, Mersin ve Uşak İl Emniyet Müdürlükleri ile KOM Şube Müdürlükleri tarafından yürütülen çalışmaların ardından, organize suç örgütüne üye olan şüpheliler; Kumar faaliyetleri kapsamında borç adı altında para verip yüksek faizle geri talep ettiler, borcunu ödeyemeyen kişilere silahlı saldırılarda bulundular, borç verdikleri kişilerin iş yerlerine ve araçlarına zorla el koydular. tefecilik faaliyetleri kapsamında yüksek faizle bu varlıkları örgüt üyelerine devretmiş, rekabete ve toprak savaşlarına katılmış, diğer faaliyetlerde bulunmuştur. Suç grupları kumar oynadıkları mekanlarda silahlı saldırılar gerçekleştirmiş, ev sahipleri ile kiracılar arasındaki kira artışlarına ve kiralık evlerin boşaltılmasına müdahale ederek haksız kazanç elde etme baskı, cebir ve şiddet elde etmiş, özel kişiler arasındaki borç işlerine müdahale etmiş ve kurarak haksız kazanç elde etmişlerdir. sözde mahkemeler. Ele geçirmek istedikleri işletmelerde cebir ve tehditle kavga çıkararak girişimcilere baskı uyguladıkları, örgüt üyesi kadınlar aracılığıyla eğlence mekanlarında kişileri tuzağa düşürdükleri, tehdit altında bu kişilerden yüklü miktarda para aldıkları belirlendi. silah satıyorlar, şantaj yapıyorlar, uyuşturucu ve silah ticareti yaparak haksız kazanç elde ediyorlar.


“Organize suç grup ve çetelerine tolerans göstermeyeceğiz”

Operasyonlarda 30 ruhsatsız tabanca, 2 av tüfeği, otomatik silahlar, çeşitli miktarlarda uyuşturucu madde ve yüklü miktarda Türk lirası ele geçirildi.

Yerlikaya, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:


“Aziz milletimizin bilmesini isterim ki, suç işlemede kibirli olanlara, halkımızın huzurunu bozanlara, organize suç örgütlerine ve çetelere hoşgörü göstermeyeceğiz. Her büyüklükteki organize suç örgütlerini ortadan kaldırıp adalet önüne çıkaracağız. Operasyonları gerçekleştiren kahraman polislerimizi tebrik ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir