120 yıllık Macar sinemasına bir bakış! – SANAT VE KÜLTÜR

Macar Kültür Merkezi ve Ulusal Macar Film Enstitüsü tarafından hazırlanan film, Macar sinemasının yaklaşık 120 yılını anlatıyor. 29 Nisan – 31 Ağustos 2024 tarihleri ​​arasında “Geniş Açı” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor.

Liszt Enstitüsü – Macar Kültür Merkezi İstanbul, Macar sinemasının doğuşunun 120. yılı münasebetiyle, Ulusal Macar Sineması Enstitüsü tarafından 2021 yılında açılışı yapılan ve sinema tarihine kapsamlı bir bakış sunan “Geniş Açı” sergisini açıyor. Macar sineması, daha küçük ölçekli konumuna.

Macar sinemasının doğuşu, 30 Nisan 1901'de Budapeşte'deki Urania Bilim Tiyatrosu'nda gösterilen “Dans” filmiyle başlar. Macar sinemasının tarihi, birbirinden ayrılan, sonra yeniden birleşen ve daha sonra yeniden birleşen yollarla, tarihi olaylar ve yenilikçi girişimlerle karakterize edilir. tekrar farklılaşın. Serginin amacı, başından beri Macar kültürünün önemli bir parçası olan Macar sinemasının ve film endüstrisinin dünü ve bugününün kapsamlı bir portresini sunmaktır.

Sergide sessiz ve sesli sinema çağı, Macar sinemasının altın dönemleri, ödüllü çağdaş filmler ve birçok büyük festivalde kazanılan ödüller hakkında önemli bilgiler paylaşılıyor. Ayrıca tarihsel açıdan bakıldığında Hollywood başta olmak üzere uluslararası kariyere sahip Macar yönetmenler, Macar kökenli Oscar sahipleri ve Macaristan'da çalışan yönetmenler de bulunmaktadır. Dev bir infografik harita, Macar film yapımcılarının göç dalgalarını ve varış noktalarını gösteriyor. Lumière'in ortakları tarafından Mayıs 1896'da Budapeşte'de çekilen ilk filmler sergide benzeri görülmemiş bir kaliteyle seyirciye sunuluyor.

Sergide ayrıca yaratıcı süreç, üretim teknolojisi ve film gösterim deneyimi gibi diğer önemli unsurlar da yer alıyor. Projektör, kamera ve prodüksiyon ekipmanlarının yanı sıra özgün kostüm ve maketlerin de sergileneceği sergide, ziyaretçiler tarihi sahnelere ekranlardan tanıklık edebilecek. Serginin başlığı olarak seçilen “Geniş Açı” sadece zamana değil mekâna da vurgu yapıyor. Özel belgeler, basın materyalleri ve değerli anılar, sinema tarihindeki bu yolculuğu heyecanlı kılıyor.

Tasarımcı Piroska É, 29 Nisan 2024 Pazartesi günü saat 19:00'daki serginin açılışında hazır bulunacak. Kiss de aynı fikirde.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir