110 tonluk turist teknesi 8 saatte Van Gölü'ne teslim edildi

İlçedeki sanayi sitesinde yer alan tersanede 5 ayda inşa edilen teknenin yüzde 80'inin tamamlanmasının ardından teknenin göle indirilmesine karar verildi.

Daha sonra il dışından getirilen özel bir kamyona yüklenen tekne, gerekli izinlerin alınmasının ardından karayolları ekiplerinin kontrolünde Van-Bitlis karayolu üzerinde 4 kilometre taşınarak Van Gölü kıyılarına getirildi.

[Fotoğraf: AA]

8 saat süren yolculukta Van Gölü Elektrik Dağıtım A.Ş. (VEDAŞ) ekipleri elektrik hatlarında, Türk Telekom ekipleri de şirketin hatlarında nöbet tuttu.

Otoyolun iki şeridinin kapatılmasının ardından çekilen tekne, zorlu denemenin ardından alınan önlemler doğrultusunda göle indirildi.

Tekne, donanım ve tefrişatının kalan yüzde 20'sinin tamamlanmasının ardından Van Gölü'nde seferlere başlayacak.

Fotoğraf: AA[Fotoğraf: AA]


“4 kilometrelik yolu 8 saatte tamamlamayı başardık”

Tekne sahiplerinden Barzan Bayram ise 5 ay önce böyle bir tekne yapmaya karar verdiğini ve çalışmalara başladığını söyledi.

Bu dönemde Gevaş tersanesinde teknenin yüzde 80'ini tamamladıklarını anlatan Bayram, şöyle devam etti:


“Teknenin geri kalan kısmındaki çalışmalar gölde yapılacak. Bu çalışmalar arasında iç kısımdaki pencerelerin ve donanımların montajı da yer alıyor. Otoyol Müdürlüğü'nden izin bekliyorduk. İzinleri aldıktan sonra tekneyi yükledik. İl dışından getirdiğimiz TIR kargosuna 3 vinç yardımıyla tekneyle 4 kilometrelik yolu 8 saatte kat etmeyi başardık, emniyet ve Telekom ekipleri yolculuğumuz sırasında önlem aldılar, çok şükür tekneyi teslim ettik. Van Gölü kıyısındaki iskele.”


Fotoğraf: AA[Fotoğraf: AA]

Tekne sahiplerinden Hamza Bayram, tekneyi Van Gölü'ne ulaştırmak için uzun ve yorucu bir yolculuk yapmak zorunda kaldığını söyledi.

Bu süreci sorunsuz tamamlamış olmanın mutluluğunu dile getiren Bayram, şöyle konuştu: “Teknemiz 110 ton ağırlığında, 30 metre uzunluğunda, 8 metre genişliğinde. Tamamen tamamlandığında hizmete girecek. Van Gölü'nün en büyük turist teknesi olacak. 350 kişi taşıma kapasitesine sahip. “Yolun 2 şeridini kapatarak gelmeyi başardık. Bu anlamda verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. Her şey yolunda giderse teknemiz turizme katkı sağlayacak. Bir ay sonra hizmet vermeye başlayacağız.

Fotoğraf: AA[Fotoğraf: AA]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir