Yusufeli Barajı nerede? Yusufeli barajı neleri kapsıyor, yüksekliği kaç, özellikleri nelerdir, haritadaki yeri ve konumu nasıl?

YUSUFELİ BARAJI DÜNYADA KAÇINCI SIRADA?

Eyfel Kulesi’nden 25 metre kısa olan baraj, devasa gövdesiyle yükseklik bakımından Türkiye’de birinci, dünyada 5’inci sırada içeriyor.

Barajın gövdesi, düşey ve yatay düzlemde kavisli şekilde tasarlandı. Bu çift eğrilikli tasarım yardımıyla barajın arkasındaki milyonlarca metreküplük suyun basıncı yamaçlara aktarılıyor ve gövdenin mukavemeti artırılıyor.

Dev gövdenin arkasında depolanan suyun potansiyel enerjisi, Türkiye’nin HES potansiyelinin ortalama yüzde 2’si olan senelik averaj 1 milyar 888 milyon kilovatsaatlik elektrik enerjisine dönüştürülecek. Yusufeli Barajı, 558 megavat kurulu gücüyle ülke ekonomisine senelik 5 milyar lira katkı sağlayacak.

YUSUFELİ BARAJI ÖZELLİKLERİ

Temeli 26 Şubat 2013’te atılan, 275 metre beden yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek, dünyanın 5’inci en yüksek barajı Yusufeli Barajı inşası tamamlandı. Baraj inşaatı ve ilçe merkezi ile köylerdeki 5 bin konut, 270 iş yeri ve 9 bin 430 dönüm ziraat arazisi, sular altında duracak.


Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.