Ukrayna farklı noktalardan füze saldırılarıyla vuruldu

ukrayna saldırı

Kaynak, Getty Images

Ukrayna’nın değişik noktalarında roket saldırıları gerçekleşti. Aylar sonrasında ilk kez roket saldırılarının hedef almış olduğu başkent Kiev birden fazla yerden vuruldu, batı ve cenup kentlerinden de patlamalar bildirildi.

Başkentin bölgesel askeri idaresi başkanı, Kiev’e yönelik Rus hava saldırılarının sürdüğünü söylemiş oldu ve halka barınaklardan ayrılmama çağrısı yapmış oldu.

Acil durum ekipleri Kiev’de 8 kişinin öldüğünü ve 24 kişinin yaralandığını deklare etti.

Batıda Polonya sınırındaki Lviv’in bölgesel yönetimi, Telegram üstünden şehrin bu sabah bombalandığını deklare etti.

Ternopil, Jitomir ve Dnipro’da da patlamalar olduğu bildirildi.

Kiev Belediye Başkanı Vitaliy Klitschko, şehrin merkezinde Rus saldırıları sonucunda oldukca sayıda patlama yaşandığını deklare etti.

Klitschko, Telegram üstünden yapmış olduğu açıklamada, “Şehrin merkezindeki Shevchenkivsky bölgesinde oldukca sayıda patlama yaşandı. Acil durum ekipleri vaka yerine geçiyor. Bilgileri hemen sonra açıklayacağız.” dedi.

Ukrayna’nın tanınmış gazetecilerinden Andriy Tsapliyenko, Telegram’da füzelerden birinin Kiev merkezindeki Hruşevski Anıtı’nın yakınındaki Volodymyrska Caddesi’nde patladığını söylemiş oldu.

Tsapliyenko, anıtın yakınındaki otomobilleri yanarken gösteren bir video paylaştı ve minimum bir kişinin hücum sonucunda yaşamını yitirdiğini belirtti.

Toplumsal medyada paylaşılan görüntü ve videolar, Kiev’in değişik noktalarındaki binaların üstünden dumanlar yükseldiğini gösteriyor.

Zelenskiy: ‘Bizi yeryüzünden silmeye çalışıyorlar’

Zelenskiy

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, mevzuyla ilgili Telegram’dan yapmış olduğu açıklamada şunları söylemiş oldu:

“Bizi yok etmeye ve yeryüzünden silmeye çalışıyorlar. Zaporijya’da evlerinde uyuyan insanlarımızı vuruyorlar. Dnipro ve Kiev’de işe giden insanları öldürüyorlar. Hava alarmları Ukrayna genelinde susmuyor. Füzeler vurmaya devam ediyor. Maalesef ölü ve yaralılar var. Lütfen barınaklardan ayrılmayın. Kendinize ve sevdiklerinize iyi bakın. Dayanalım ve kuvvetli olalım.”

Başkent Kiev’de bu sabah meydana gelen patlamalardan ilkin, güneydeki Zaporijya kentinde ve Dnipropetrovsk bölgesinde gece yeni patlamalar meydana gelmişti.

Zaporijya bölge valisi Oleksandr Starukh mahalli saatle 03:00 civarında Telegram üstünde, “Tekrardan oldukca kattan oluşan bir konut yıkıldı. Kurbanlar var.” dedi.

Aylar sonrasında Ukrayna başkentine meydana getirilen ilk roket saldırısı savaşın başındaki saldırılara gore oldukca daha merkezi noktaları hedef almış şeklinde görünüyor.

Saldırılar, Rusya’yı ilhak etmiş olduğu Kırım’a bağlayan tek köprünün bir patlamada hasar görmesinden bir tek birkaç gün sonrasında gerçekleşti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, saldırıyla ilgili Ukrayna’yı suçladı.

Putin dün yapmış olduğu açıklamada, Ukrayna haber alma güçlerinin Rusya’nın sivil altyapısının eleştiri öneme haiz bir parçasını yok etmeyi amaçladığını söylemişti.

Yoruma kapalı.