Türkiye’nin yeni BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Sedat Önal görevine başladı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Büyükelçi Önal’ı New York’taki Birleşmiş Milletler merkezindeki makamında kabul etti.

Törende güven mektubunu Genel Sekreter’e sunan Önal, görevine resmen başladı.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, törenin ardından Guterres ve Önal ikili görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede, Türkiye’de büyük can ve mal kaybına neden olan depremlerin ardından Birleşmiş Milletler’in uluslararası toplumu seferber ederek insani yardım sağlama ve Türkiye ile tam dayanışma gösterme konusundaki rolünü sürdürmesinin önemi vurgulandı. Ayrıca, Ukrayna ve Rusya’dan tahıl ve gübrelerin özellikle ihtiyaç sahibi ülkelere sevkiyatını sağlamak için tahıl anlaşmasının tam olarak uygulanması vurgulandı. Ayrıca, Türkiye ile Birleşmiş Milletler arasında sıfır atık konusu da dahil olmak üzere geniş bir alanda işbirliği ve koordinasyonun sürdürülmesi hedefine olan bağlılık karşılıklı olarak teyit edilmiştir.

Kariyerine 1989 yılında Dışişleri Bakanlığı’nda başlayan Önal, kariyeri boyunca Kuveyt, Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, İran ve Avusturya’da görev yaptı. Türkiye Cumhuriyeti’nin Ürdün Büyükelçisi olarak görev yaptı.

Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği görevini Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu’ndan devralan Önal, 2018 yılından bu yana Dışişleri Bakan Yardımcısı olarak görev yapıyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.