“Türkiye Yüzyılı” sosyal politikalar kitabı “rehber kitap” olacak

Cumhurbaşkanlığı Toplumsal Politikalar Kurulu, “Türkiye Yüzyılı” vizyonu ile yapmış olduğu emek harcamalar kapsamında toplumsal politikalar kitabı çıkartacak.

Cumhurbaşkanlığı Toplumsal Politikalar Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Vedat Işıkhan, “Toplumsal Politikalarda 7 Bölge 7 İl” programı kapsamında geldiği Edirne’de, kurul üyelerinin ziyaret ettikleri illerde sivil cemiyet kurumlarının temsilcileri ve kamu kurumlarının yöneticileriyle görüşmeler gerçekleştirdiğini söylemiş oldu.

Mardin, Konya, Artvin ve Van’ın peşinden Edirne’nin ziyaret edildiğini aktaran Işıkhan, “Görüşmelerimizde çözülemeyen sorunları belirlemeye çalıştık. Bu veriler bizim için fazlaca mühim, bu tarz şeyleri toplumsal politikalar stratejisine dönüştürüyoruz ve her ile ilişkin rapor tutuyoruz.” dedi.

Işıkhan, İzmir ve Hatay’daki görüşmelerin peşinden devletin son 20 yılda ortaya koyduğu toplumsal politikaların özetinin yer almış olduğu bir kitap çıkaracaklarını dile getirdi.

KİTAP KASIMDA ÇIKACAK

Kitabı, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ile hazırlayacaklarını belirten Işıkhan, şöyleki devam etti:

“Bu kitapta yeni yüzyılın toplumsal politikaları olacak. Aileden tutun çocuk, engelli, yaşlı, dezavantajlı gruplar, eski hükümlülere yönelik politikaların özeti yer alacak. Kitabımızı kasım ayının ortasında çıkarmayı düşünüyoruz. 2023 vizyonuna yönelik gereksinimlerimiz nedir, gelecekte hangi risklerle karşılaşacağız. Mesela dezavantajlı gruplar içinde bağımlılık fazlaca mühim mevzu haline gelmeye başladı. Tek ebeveynli aileler, teknoloji bağımlılığı şeklinde problemler bizim gelecekte karşılaşabileceğimiz risklerin belirlenmesi noktasında da bu şekilde bir vizyon çizdik. Kitap da bu şekilde toparlayıcı, örnek ve rehber niteliği taşıması açısından bizim gurur duyacağımız bir yapıt olacak.”

Prof. Dr. Işıkhan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çizmiş olduğu vizyonun kurul için fazlaca mühim bulunduğunu altını çizdi.

“Türkiye Yüzyılı”nda toplumsal politikaları daha ileriye taşıyacaklarını ifade eden Işıkhan, şunları kaydetti:

“Binlerce senelik kadim bir geçmişten geliyoruz fakat refah ötesi modern toplumları da geçerek yurttaşlarımızın gereksinimleri doğrultusunda, hak temelli, toplumsal adaleti ve eşitliği sağlayacak şekilde politikalar üretiyoruz. Vatandaşımızın değişen, gelişen gerekseme duyduğu sorunları biz çözmek zorundayız. Daha modern bir düzeye ulaşmak için tüm amaç vatandaşımızın yaşam standardını bir üst noktaya taşımak.”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.