Son dakika: Depremde acı bilanço artıyor! Sağlık Bakanı Koca duyurdu… Can kaybı sayısı 22 bini aştı

Son dakika: Kahramanmaraş depremi 10 ili etkilerken, acı bilanço artarak devam ediyor. Son olarak kameraların karşısına geçen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 22 bin 327 olduğunu açıkladı. Yaralı sayısı ise 80 bin 278 oldu.

Bakan Koca’nın açıklamasından satırbaşları şöyle:

  • Deprem bölgesinin tamamında sağlık sistemimiz işliyor. Depremden en çok zarar gören Hatay’da 3. basamak sağlık hizmetleri başladı. Köylerimize sıhhi hizmetler verilmeye devam ediyor.

  • Deprem sonrası oluşabilecek salgın hastalıklara karşı önlemler alındı. Bölgeye kuduz ve tetanoz aşıları gönderildi. Depremde 22.327 vatandaşımız hayatını kaybetti. 80.278 vatandaşımız da yaralandı.

  • Depremzede yakını bulunan sağlık personeline idari izinli sayılması için yönetmelik düzenlendi. Bölge hastanelerimizde acil hasta sayımız azalmıştır. Deprem bölgesinde gönüllü sağlık hizmetine katılmak isteyen personellerin azalan hasta sayısını dikkate alarak bulundukları yerde kalmalarını rica ediyorum.

  • TSK, yaraları sarmak için 26 bin 211 personeli seferber etti. Oluşturulan hava koridorunda toplam 841 sorti gerçekleştirilmiştir. Toplam 45 İHA ve SİHA hizmette. Çalışmaları 24 gemi ve 5 helikopterle destekliyoruz.

  • Mehmetçik 19.000 çadır kurdu ya da kurulmasına yardım etti. Yardımlar helikopterle uzak köy ve ilçelere ulaştırıldı. 655 ton akaryakıtı vatandaşlarımıza ulaştırdık. Bölgedeki tüm askeri tesislerimizi vatandaşlarımızın hizmetine açtık.

  • Hatay’da hizmet veren 5 binden fazla Mehmetçik var. 61 sahra mutfağı ve 16 bin sahra fırını faaliyette. Günde 50.000 kişiyi besleyebiliriz.

ERDOĞAN ZİYARETİNE DEVAM EDİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, depremden etkilenen illere ziyaretlerini sürdürüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyarbakır’da açıklamalarda bulundu. Erdoğan konuşmasında şunları söyledi:

«Yalnızca bu işler için Hazine ve Maliye’den 100 milyar kaynak ayırdık. Ne yazık ki bazı odaklar ahlaksız ve müstehcendir, hatta bu birimin çatıya ulaşması beklenirken bile.

“ÜNİVERSİTELER TAMAMEN UZAKTAN EĞİTİM OLARAK DEVAM EDECEKTİR”

Bu işler için tüm üniversitelerimizin KYK’ya ait yurtlarını kullanacağız. Üniversitelerimizden yaz sezonuna kadar tatildeyiz. Yolculuklarına tamamen uzaktan eğitimle devam edecekler. Üniversitelerimizi yenileyeceğiz ve misafirler için KYK yurtlarını kullanacağız.

MART VE NİSAN DEPREM BÖLGESİNDEKİ ASKERLERİN GECİKME ÖZETİ

Depremden etkilenen bölgelerde ikamet eden veya bu illerin nüfusu adına kayıtlı 13.000’in üzerinde zorunlu görevli askerin Mart ve Nisan çağrıları Mayıs ayına ertelendi.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
133 saat sonra kurtuldu!  Bu sayede enkazda kaldığı süre boyunca hayatta kaldı...133 saat sonra kurtuldu! Bu sayede enkazda kaldığı süre boyunca hayatta kaldı…
Enkazdan kurtarılan Cemile'nin ilk sözleri polisleri şaşkına çevirdi!  Enkazdan kurtarılan Cemile’nin ilk sözleri polisleri şaşkına çevirdi! “Babamın cansız bedeni 30 saattir benimle”
Hatay depreminden sonra korkunç tablo!  30 metre derinlik, 200 metre genişlik...Hatay depreminden sonra korkunç tablo! 30 metre derinlik, 200 metre genişlik…

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.