SON DAKİKA: Başkan Erdoğan’dan ve Bakan Bilgin’den peş peşe asgari ücret açıklaması! – Asgari Ücret Ne Kadar Olacak Haberi

Son dakika haberleri…Asgari ücret 2023 için Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim’den asgari ücret mevzusunda mühim mesajlar geldi. Başkan Erdoğan hükümet-işçi-işveren mutabakatına işaret ederken, Bakan Alim ise Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı öncesi “Ortalamayı yukarı taşıyan asgari ücret politikası izliyoruz” diye konuştu.

ASGARİ ÜCRET 2023 İÇİN MARATON BAŞLADI

Asgari ücret maratonu 1 Aralık 2022’de fiilen başladı. Bu tarihte işçi tarafını temsilen TÜRK-İŞ, işveren tarafını temsilen TİSK ile hükümeti temsilen Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri toplanarak asgari ücret için toplantı takvimini belirledi. Buna gore Asgari Ücret Tespit Komisyonu 7-14 Aralık tarihinde toplanacak.

TİSK Olağan Genel Kurulu’nda Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunmuş oldu.

SON DAKİKA HABERİ | BAŞKAN ERDOĞAN VE BAKAN BİLGİN’DEN PEŞ PEŞE ASGARİ ÜCRET MESAJI

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’dan yarın gerçekleşecek Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısı öncesi işçi ve işverenler arasındaki mutabakatın önemine işaret ederek şu ifadeleri kullandı:

“Asgari ücrette işverenlerle anlayış içinde hareket ettik. Son dönemde asgari ücret tespitinden vergi dilimlerinin belirlenmesine kadar işverenlerimizle iş birliği yaptık.

‘İŞVEREN VE DEVLET GEREKEN FEDAKARLIKLARI YAPACAKTIR’

Hepimizin malumu olduğu suretiyle işçi işveren kesimi arasındaki diyalog kuvvetli olmadığı, ilişkiler sıhhatli yürümediği vakit toplumsal huzursuzluk yaşanması kaçınılmazdır. Zira emek harcama yaşamının bir tarafında işçiler, öteki tarafında işverenler bulunmakta, devlet de her iki tarafın beklentilerini ve çıkarlarını gözeten bir konumla bu denklemde yerini almaktadır.

Asgari ücret şeklinde mevzularda işveren ve devlet olarak ihtiyaç duyulan fedakarlıkları yaparak çalışanların refahını ne kadar iyi korursak ortak hedeflere ulaşabiliriz. Masada bu mevzularımız var, hızlıca bitireceğiz.”

“ORTALAMAYI YUKARI TAŞIYAN ASGARİ ÜCRET POLİTİKASI İZLİYORUZ”

Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim ise ‘Asgari ücret temel ücret oldu’ diye bir eleştiri var. Asgari ücretli oranı yüzde 37 civarında. Bilgisizliğe dayanan bir eleştiri” diye konuştu. Bakan Alim gerçek ücretlere etkisine dikkat çekerek, “Biz asgari tutarı artırdığımız vakit gerçek ücretler de nominal ücretler de o düzeyde tekrardan ayarlanıyor. Ortalamayı yukarı taşıyan asgari ücret politikası izlediğimizi belirtmeliyim” açıklamasında bulunmuş oldu.

Yeni yılda geçerli olacak asgari tutarı belirlemek için ilk toplantı yarın yapılacak. Aralık ayının son haftasına kadar yeni asgari ücretin belirlenmesi planlanıyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.