Son dakika| Başkan Erdoğan önermişti! Rusya’dan flaş yanıt…

Son dakika… Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu teklifine ilişkin izahat geldi. Açıklamada, “Erdoğan’ın Türkiye, Rusya ve Suriye liderleri içinde üçlü görüşme teklifine pozitif yaklaşıyoruz” denildi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan dönüşü uçakta gazetecilere değerlendirmelerde bulunmuş oldu, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

‘ÜLKEMİZİN GÜVENLİĞİ İÇİN TEDBİRLERİMİZİ ALIYORUZ”

“Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiniz. Orada Suriye başlığı adı altında Soçi Mutabakatı’nı hatırlattınız. Sonrasında Putin’in Orta Doğu Temsilcisi, ‘Türkiye ile görüşmeler devam edecek’ dedi ve ‘Bir kara operasyonu yapılmaması yönünde ikna çalışmalarımızı sürdüreceğiz’ ifadesini kullandı. Siz de ‘Beraber karar ve uygulama noktasında destek istedik.’ dediniz. Bu kapsamda acaba ortak bir operasyon yada ortak bir emek harcama mekanizması mı söz mevzusu olacak? Nedir bu beraber karar ve uygulama?” sorusuna Erdoğan, şu yanıtı verdi:

“Burada, her ikisinde de şu anda bir ihtimal gündemde olmayan fakat ondan sonra gelişmelerle gündeme gelebilecek birçok başlık söz mevzusu. Fakat dikkat ederseniz bir şeyi daha açıkladım. O da şu, biz, şu an itibarıyla Suriye-Türkiye-Rusya üçlü olarak bir adım atalım istiyoruz. Bunun için de ilkin danışma örgütlerimiz bir araya gelsin, arkasından müdafa bakanlarımız bir araya gelsin, ondan sonra dışişleri bakanlarımız bir araya gelsin. Onların yapmış olduğu görüşmelerden sonrasında da biz liderler olarak bir araya gelelim. Bunu da Sayın Putin’e teklif ettim. O da buna pozitif baktı. Böylece bir takım görüşmeler zincirini başlatmış olacağız. Hızlıca adım atılması ihtiyaç duyulan bir öteki mevzu daha var. O da nedir? Terör örgütleri Suriye’de, bilhassa Suriye’nin kuzeyinde rahat durmuyorlar. Ara sıra ülkemizi oradan tehdit, tahrik ediyorlar, her şeyi yapıyorlar. Bizim de Soçi Mutabakatı olsun, Astana olsun buralarda verilmiş kararımız var. Nedir bu karar? Sınırımızdan 30 kilometre güneyde biz rahatsız edildiğimiz vakit bu bizim güvenlik koridorumuzdur. Bu güvenlik koridorunda biz her türlü adımı atarız.”

Bunun yeni bir şey olmadığını, Astana’da da gündemde bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, “Sonrasında Soçi’de de görüştük, konuştuk. Meydana getirilen iş bu. Kaldı ki bizim Suriye’de Rusya’yla olan koordinasyonumuz da yeni değil. Suriye’de bir de koalisyon güçleri vakası var. Bu koalisyon güçlerinin içinde kim var? Başta ABD var. Yanında Fransası, Almanyası, İngilteresi var. Tüm bunların olduğu bir coğrafyada biz, ülkemizin güvenliği için tedbirlerimizi alıyoruz.” dedi.

“BEN, KİMİNLE GÖRÜŞECEĞİMİ İZİN ALARAK YAPMAM”

Suriye’de terör örgütünün besleyicilerinin olduğuna dikkati çeken Erdoğan, şunları kaydetti:

“Şimdi bu terör örgütü en büyük destekleri nereden alıyor? Koalisyon güçlerinden alıyor. Nereden alıyor? Petrol kuyularından alıyor. Bu petrol kuyuları şu anda koalisyon güçlerinin de bununla beraber güvencesinde. Nereye satıyorlar? Rejime satıyorlar. Kim satıyor? Terör örgütü satıyor. Biz doğal bugüne dek hep sabrettik. Fakat artık sabır bitti. Şimdi onların, o rafinerileri, petrol kuyuları vesaire, bunlara yönelik de her türlü adımı attık, atıyoruz. Bu da doğal terör örgütlerinin oldukca büyük bir şaşkınlığın içine girmesine niçin oldu. Bundan sonraki süreçte de olacak. Fakat bilhassa başta ABD olmak suretiyle diyoruz ki, eğer sizler hala binlerce tır tabanca, cephane, vasıta, gereç bu tarz şeyleri bu terör örgütlerine vermeye devam edecek olursanız, ikimiz de daima söylediğimiz şeklinde kendi göbeğimizi kendimiz keseriz.”

“Suriye, Rusya bir arada bir adım atalım istiyoruz dediniz. Normal olarak bunun zamanlaması mühim olacaktır. ABD eski Suriye Hususi Temsilcisi James Jeffrey, ‘ABD’nin Esad’la görüşmeye pozitif bakmadığı’ yönünde bir izahat yapmış oldu. Bunu iyi mi değerlendiriyorsunuz?” sorusuna Erdoğan, “Siz demek ki hala Cumhurbaşkanı’nızı tanıyamadınız. Ben, kiminle, ne vakit, iyi mi görüşeceğimi birilerinden izin alarak yapmam. Ben, Mısır Cumhurbaşkanı’yla Katar’da bir görüşme yaptım. Kimseden izin almadım. Suriye mevzusunda atacağımız adımlarda belirleyici husus da ulusal çıkarlarımız olacaktır. Suriye’de güvenli bölgeden tutun, terör örgütüne karşı alacağımız tedbirler içinde bu da bizim atacağımız adımlardan bir tanesidir.” yanıtını verdi.

“AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, ‘Türkiye’nin Avrupa Birliği üyesi ülkeler şeklinde Rusya’ya karşı yaptırımlara uyması’ yönünde konuştu. Iyi mi değerlendiriyorsunuz? Avrupa Birliği’ndeki liderler içinde, muhataplarınız içinde Rusya-Ukrayna politikası mevzusunda kendi politikanıza nispetle en yakın hangi lideri buluyorsunuz?” sorusu üstüne Erdoğan, “Borrell’yi muhatap olarak almıyorum. O, olsa olsa Mevlüt Bey’in muhatabı olabilir. Yapmış olduğu izahat asla şık değil. Şu demek oluyor ki bir kez bizim Rusya’yla ilişkilerimizi Borrell belirleme, tanzim edemez. O, bu mevzularda bu şekilde bir karar verecek ne kalitededir ne kapasitededir. Oldukca çirkin bir izahat.” dedi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.