Rusya’da Ukrayna savaşı karşıtı protestolar: Yüzlerce kişi daha gözaltına alındı

gözaltına alınan bir Rus

Kaynak, Getty Images

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in duyuru etmiş olduğu kısmi seferberlik sonrası Ukrayna’daki harbe karşı olan Ruslar’ın, yasağa karşın protestoları sürüyor.

Rus insan hakları örgütü OVD-Info, bir tek Cumartesi günü 32 kentte 724 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Putin’in geçen Çarşamba duyurduğu seferberlik, 300 binden adamın yedek kuvvet olarak askere çağrılabileceği anlamına geliyor. Bu, Rusya’nın 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana duyuru etmiş olduğu ilk seferberlik.

Rusya’daki izinsiz gosteri yasağına karşın, harbe karşı olan Ruslar sonucu protesto ediyor.

Seferberlik ilanı arkasından süregelen protestolarda geçen hafta içinde de 1000’den fazla şahıs gözaltına alınmıştı.

AFP’nin Rusya’daki muhabirleri, bir kadının “bizi ateşe atamazsınız” derken gözaltına alındığını aktardı.

Rusya’nın ikinci büyük kenti St Petersburg’da ise muhabirlere konuşan bir şahıs “Putin için harbe gitmek istemiyorum” dedi.

Cumartesi günü gözaltına alınanlardan bazılarına güvenlik güçleri tarafınca celp kağıtlarının verildiği ve askerlik dairelerine teslim olmaları emredildiği belirtiliyor.  

gözaltına alınan bir rus

Kaynak, Reuters

Kremlin de “göreve çağrıldığında askerlikten kaçanlara” yönelik cezaları artırdı.

Putin, dün imzaladığı kararname ile askerden ya da savaşmaktan kaçanlara ya da kaçma girişiminde bulunanlara yönelik 10 yıla varan hapis cezası getirdi.

Putin’in onayladığı ayrı bir kararnameye gore de, Rus ordusunda bir yıl savaşma sözü veren her insana Rusya vatandaşlığı verilecek.

Düzgüsel şartlarda Rusya vatandaşı olabilmek için ülkede minimum 5 yıl yaşamış ya da minimum 3 yıl Rus ordusunda hizmet vermiş gerekiyor.

Bazı uzmanlara gore Putin’in imzaladığı bu kararname, Moskova’nın ciddi “asker kıtlığı” çektiğinin bir göstergesi.

Seferberlik ilanı arkasından ülkeyi terk etmek isteyen Ruslar, kara sınırlarında uzun kuyruklar oluşturmuş, İstanbul benzer biçimde kentlere tayyare biletleri astronomik fiyatlara ulaşmıştı.

Yoruma kapalı.