Photoshop Fotoğraflar Siyah Beyaz Nasıl Yapılır? Adobe Photoshop Renkli Fotoğrafı Siyah Beyaz Yapma Kısayolu

Photoshop programları üstünde fotoğraflarda pek oldukça ayarlama yapılabilir. Bunlar renkli bir fotoğrafı siyah beyaz yapmak ya da siyah beyaz bir fotoğrafı renklendirmek de olabilir. Sadece daha ilkin bu işlemleri yapmamış kişiler iyi mi yapılacağını bilemezler. Bu bağlamda; Photoshop’ta fotoğraf siyah beyaz iyi mi yapılır, Photoshop siyah beyaz fotoğraf renklendirme iyi mi yapılır şeklinde sorular ön plana çıkar. Ikimiz de bu yazımızda sizler için bu soruların yanıtlarını ve kısayollarını derledik.

Photoshop Fotoğraflar Siyah Beyaz Iyi mi Yapılır?

Siyah beyaz fotoğraflar geçmişten günümüze dek fotoğrafa asillik katmışlardır. Bundan dolayı günümüzde çekimler genel anlamda renkli yapılsa dahi fotoğrafları daha sonrasında siyah beyaz hale getirmek istenebilmektedir. Bundan dolayı Photoshop programlarından fotoğrafları siyah beyaz hale getirmek için yardım alınmaktadır. Adobe Photoshop’ta fotoğrafları siyah beyaz yapmak için şu adımları takip edin:

 1. Siyah beyaz ayarlama katmanı yardımıyla görüntüyü siyah- beyaz hale dönüştürmek:

 • “Pencere” ve peşinden “Ayarlamalar” seçeneğini belirleyin. Oluşturulan “Ayarlamalar” paneli içinde “Siyah- Beyaz” simgesine tıklayın.

 • “Katman > Yeni Ayarlama Katmanı > Siyah- Beyaz” seçeneklerini belirleyin. Yeni katman yazışma kutusu içinde ayarlama katmanı için bir isim yazım “Tamam” seçeneğine tıklayın.

 1. (İsteğe bağlı olarak) Özellikler panelinde elde etmiş olduğunuz sonuçlara ince ayar yapın:

 • Hazır Ayar: Öncesinden tanımlanmış olan gri bir ton karışımını ya da hususi karışımı seçin. Hususi karşımı kaydetmek için özellikler menüsü simgesine tıklayın ve “Siyah Beyaz Hazır Ayarı Kaydet” seçeneğini işaretleyin.

 • Otomatik: Görüntü için renk değerlerine gore gri tonlamalı bir karışım ayarlar. Otomatik karışım çoğunlukla en iyi neticeleri verir.

 • Renk Tonu: bu ayarı uygulamak için “Renk Tonu”nu etkinleştirin. Renk Seçici’yi açmak ve renk tonunu seçmek için renk örneğine tıklayın.

 • Renk Kaydırıcıları: Görüntüdeki belirli bir rengin tonunu ayarlayın ve orijinal renkte karşılık gelen gri tonlarını koyulaştırmak için sürükleyin.

 1. Kazanmış olduğunuz neticeleri kaydedin.

Adobe Photoshop Renkli Fotoğrafı Siyah Beyaz Yapma Kısayolu

Adobe Photoshop programı üstünde renkli bir fotoğrafı siyah beyaz yapmak için yukarıda yazmış olduğumuz adımları uygulayabilirsiniz. Sadece bu adımlar size yorucu ve süre alıcı geldiyse renkli fotoğrafı siyah beyaz yapma kısayolu da bulunur. Kısayol şu şekildedir:

Photoshop Siyah Beyaz Fotoğraf Renklendirme

Photoshop programı üstünde siyah beyaz fotoğrafları renklendirmek için aşağıdaki adımları kovuşturmak yeterlidir.

 • Ana menüden ilkin “Filtre” sonrasında ise “Neural Filter’s”i seçin.

 • Beta filtreleri simgesini tıklayın.

 • Filtreyi etkinleştirin ve renklerini ayarlayın. Renklendirme filtresi, suni zeka kullanarak görüntüyü otomatik bir halde renklendirecektir. Sadece filtreyi etkinleştirdikten sonrasında siz de Neural Filters panelindeki kaydırıcıları hareket ettirerek isteğinize gore renk dengesini ayarlayabilirsiniz. Bu sayede isteğinize daha yakın bir netice elde edebilirsiniz.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.