Kuzey Akım 1’de de sızıntı oldu, Rusya’dan gelen hatlar endişeye yol açıyor

Nord Stream 1

Kaynak, AFP

Avrupa ülkeleri, Rusya’dan Avrupa’ya doğalgaz taşıyan iki büyük boru hattında son dönemde meydana gelen üç sızıntıyı araştırıyor.

Önce Şimal Akım 2’de meydana gelen ve sebebi bulunamayan sızıntılar, bu kez de Şimal Akım 1’de tespit edildi.

Yetkililer sabotaj ihtimalini de değerlendiriyor.

Kuzey Akım 1’in işletmecisi denizin altından geçen hatlarında, bigün içinde eş zamanlı olarak birden oldukça “beklenmedik zarar” tespit edildiğini söylemiş oldu.

İki boru hattı da, Ukrayna savaşı başladığında bu yana Rusya ile Avrupa arasındaki enerji krizinin odak noktaları oldu.

Zararın sebebi her ne olursa olsun Rusya’dan kıtaya gaz akışını etkilemeyecek bundan dolayı aslına bakarsanız iki boru hattı da şu an işlemiyor.

Avrupa Birliği (AB) daha ilkin Rusya’yı Avrupa’ya gaz akışını kesme tehdidinde bulunmakla suçlamıştı. AB’ye gore Moskova, bunu muharebede “elini yükseltmek için” kullanıyor.

Moskova ise bu iddiaları reddediyor. AB tarafınca Ukrayna savaşı sebebi öne sürülerek uygulanan yaptırımların, Rusya’nın oluşan hasarı onarım etmesini zorlaştırdığını söylüyor. Şu demek oluyor ki onarım edilemeyen hatlar için yaptırım tatbik eden ülkeleri suçluyor.

Kuzey Akım boru hatları

Alman medyasına yansıyan sadece hemen hemen teyit edilemeyen haberlere gore yetkililer, denizaltından geçen hatlara yönelik bir hücum ihtimalini de değerlendiriyor.

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, “bir sonuca varmak için hemen hemen oldukça erken bulunduğunu” söylerken bir taraftan da “aynı anda birden fazla sızıntının bir rastlantı olduğuna inanmak oldukça zor” dedi.

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov da, vakayla ilgili “son aşama endişeli olduklarını” söylemiş oldu ve “bilhassa düzenlenmiş bir hücum ihtimali de düşünülmeli” dedi.

Birbirine paralel iki boru hattından oluşan Şimal Akım 1 hattı, Rusya’nın Ağustos ayında “tamirat” sebebi öne sürülerek kapatmasından bu yana işlemiyor; hatlardan gaz geçişi olmuyordu.

Baltık Denizi’nin altından 1.200 km süresince uzanan hat, Rusya toprağı olan St. Petersburg yakınlarından denize girerek kuzeydoğu Almanya’da tekrardan karaya çıkıyor.

İkizi olan Şimal Akım 2’nin emek vermesi ise Rusya’nın 24 Şubat’ta süregelen Ukrayna işgalinin derhal arkasından durduruldu.

İki hattan da gaz akışı olmasa da, hatlarda gaz mevcut.

Alman, Danimarka ve İsveç yetkilileri vakası inceliyor.

Kuzey Akım 2’nin işletmecisi, Pazartesi öğleden sonrasında boru hattında tazyik azaldığını deklare etti. Bunun üstüne Danimarka, gemilerine bölgeden uzak durma çağrısı yapmış oldu.

Birkaç saat sonrasında da İsveç’ten Şimal Akım 1’de sızıntı olduğuna dair izahat geldi.

İki hatta da tamiratın ne süre yapılıp biteceğine dair süre vermek zor görünüyor.

Moskova’nın Ukrayna savaşı başladığından bu yana enerji tutarları bilhassa Avrupa’da oldukça terfi etti. Öyleki ki; bu kış Avrupa’ya kafi doğalgaz sağlanamayacağı korkusuyla birçok hükümet tedbir paketleri deklare etti.

Yoruma kapalı.