İtalya seçimleri: Aşırı sağcı siyasetçinin Hitler’i övdüğü ortaya çıktı

Övgü Pınar | Roma

İtalya'nın Kardeşleri

Kaynak, Getty Images

İtalya’da Pazar günü yapılacak genel seçimleri kazanması beklenen aşırı sağcı İtalya’nın Kardeşleri (FdI) partisinden aday olan bir mahalli yöneticinin Adolf Hitler’i öven paylaşımları ortaya çıktı.

Tepkiler üstüne parti, Calogero Pisano’yu uzaklaştırma sonucu aldı.

Sicilya adasının Agrigento kentinde parti mahalli yöneticisi olarak vazife icra eden Pisano’nun, 2014’te Feysbuk’ta yazdığı mesajlar seçimlere birkaç gün kala La Repubblica gazetesi tarafında ortaya çıkarıldı.

Pisano, Nazi Almanyası lideri Adolf Hitler’i “büyük bir devlet adamı’’ diye tanımlıyordu.

Kökleri neo-faşist hareketlere dayanan ve bu köklerden uzaklaşmadığı sebebi öne sürülerek eleştirilen FdI lideri Giorgia Meloni’yi ‘’çağıl faşist’’ diye tanımlayanlara da teşekkür ediyordu.

Pisano, bu ‘’çağıl faşist’’ yorumuna cevaben İtalya’nın Kardeşleri’nin ‘’gerçek ideallerini asla gizlemediğini’’ belirtiyordu.

La Repubblica’nın haberinin arkasından politika dünyası ve ülkedeki Yahudi cemaatinin temsilcilerinden tepkiler gelmeye başladı.

Roma Yahudi cemaati lideri Ruth Dureghello, “Hitler’i öven birinin bir sonraki parlamentoda yer alması ihtimali kabul edilemez” dedi.

Seçimlerde Pisano ile aynı bölgeden aday olan merkez-soldaki Demokratik Partili Peppe Provenzano da FdI partisinin neo-faşist köklerine atıfla ‘’derin kökler asla donmaz’’ yorumunu yapmış oldu.

Seçim kampanyası süresince faşizm tartışmalarının odağında olan İtalya’nın Kardeşleri, birkaç saat içinde Pisano’nun partideki görevlerinden uzaklaştırıldığını duyurdu.

Pisano’nun parti sembollerini kullanımı da yasaklandı.

Calogero Pisano da disiplin işlemleri başlatılması üstüne istifasını sunduğunu söylemiş oldu.

Özür diledi

Toplumsal medyada bir izahat yayımlayan Pisano, ‘’Seneler ilkin oldukca yanlış şeyler yazdım. Yanlışlıkla paylaştığım şeylerden utandığım için kişisel Feysbuk profilimi silmiştim. Repubblica’nın bugün bu tarz şeyleri iyi mi bulduğunu bilmiyorum fakat bu ifadeleri açık bir halde kınayan ilk şahıs benim. Seneler sonrasında yakışıksız bulduğum bu gönderilerden rahatsız olan herkesten özür dilerim’’ dedi.

İtalya’nın Kardeşleri, siyasete neo-faşist İtalyan Toplumsal Hareketi’nin (MSI) gençlik kollarında süregelen Giorgia Meloni tarafınca kurulmuş bir parti.

Partinin logosu ve merkez binasıyla neo-faşist hareketlere referans verdiği eleştirileri seçim kampanyası süresince gündemden düşmedi.

İtalya’nın Kardeşleri’nin bazı üye ve mahalli yöneticilerinin faşist selamı verirken görüntülenmesi de bazen haberlere mevzu oluyor.

Giorgia Meloni ise kazanması beklenen seçimler öncesinde partinin imajını yumuşatmaya ve ‘’ben bir canavar değilim’’ mesajı vermeye çalıştı.

Meloni, bilhassa internasyonal çevrelerdeki endişeleri gidermek için 3 dilde video çekerek yabancı basın mensuplarına yolladı. Bu videoda ‘’İtalya sağı faşizmi onlarca yıl ilkin tarihe gömdü’’ dedi.

Calogero Pisano vakası ve Pisano’nun partiden uzaklaştırılması sonrası ise toplumsal medyada meydana getirilen yorumlarda, “İtalya’nın Kardeşleri hakikaten bu zamana kadar Pisano’nun faşist bulunduğunu bilmediğine inanmamızı mı istiyor?”, “Kovuldu bundan dolayı Mussolini’yi övmeyi unutmuştu” şeklinde ifadeler de yer aldı.

Yoruma kapalı.