İletişim Başkanı Altun: Bazı yabancı devletler dezenformasyon kampanyasına arka çıkıyor

Anadolu Ajansı Çevre Forumu, Bakırköy’deki bir otelde gerçekleşti. Başkan Recep Tayyip Erdoğan foruma gönderilmiş olduğu video mesajla katıldı. Forumda düzenlenen oturumların peşinden, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da video bildiri gönderdi. Fahrettin Altun, gönderilmiş olduğu video mesajda, Türkiye’nin son 20 yılda çevrenin korunması noktasında muhteşem ilerleme kaydedildiğine dikkat çekti.

“TÜRKİYE SON 20 YILDA ÇEVRENİN KORUNMASINDA OLAĞANÜSTÜ İLERLEME KAYDETMİŞTİR”

Fahrettin Altun, “Türkiye son 20 yılda, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde çevrenin korunması noktasında muhteşem ilerleme kaydetmiştir. Dikilen milyarlarca ağacın yanı sıra, kamuoyunda farkındalık oluşturmak ve geri dönüşümü teşvik etmek için ülkemiz Sıfır Atık girişimini başlatmıştır. Son olarak, geçen yıl Paris İklim Anlaşması’nı onaylayan Türkiye, öngörülen süre içinde karbon yansız olma kararlılığını sürdürmektedir. Ne yazık ki, bazı hükümet ve grupların kendi gündemlerini uygulamak için çevresel kaygıları iyi mi kullanmaya çalıştıklarına defaatle şahitlik ettik” dedi.

“BAZI YABANCI DEVLETLER DEZENFORMASYON KAMPANYASINA ARKA ÇIKIYOR”

Altun, “Türkiye’nin ekonomik ilerlemesinden ve dünyanın mühim bölgelerinde artan etkisinden rahatsız olan bazı yabancı devletler, nükleer enerji ile beraber öteki temiz enerji biçimlerine karşı bir dezenformasyon kampanyasına arka çıkıyor. Bu devletlerden bazılarının şimdilerde politikalarını tersine çevirmeleri ve ufaklıklara sınıfları ısıtamadıkları için derste montla oturmalarını söylemeleri oldukça manidardır. Küresel ısınmanın zamanı sorumluluğunu taşıyan gelişmiş ülkelerin, gelişmekte olan ülkelerin ekonomik ve toplumsal kalkınma hakları pahasına görevli tutulmaması da dikkate değerdir. Öte taraftan, bu karalama kampanyasına karşın Türkiye, enerji ihtiyacını sağduyulu ve sürdürülebilir bir halde karşılamak için somut adımlar atmaktadır” diye konuştu.

“ÇEVRE DOSTU POLİTİKALAR UYGULAYACAĞIZ”

Fahrettin Altun, “Bugün elektrik ihtiyacımızın çoğunun yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılandığını söylemekten gurur duyuyorum. Dışa bağımlılığımızı azaltmak, kaynaklarımızı çeşitlendirmek ve Yüce Rabbimizin milletimize bahşettiği kaynaklardan yararlanmak için rüzgar ve güneş enerjisi ile jeotermal enerji de dahil olmak suretiyle yenilenebilir enerjiye yatırım halletmeye devam edeceğiz. Yurt içinde ve yurt haricinde çeşitli engellerle karşılaşmamıza karşın, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında çevreyi korumak için lüzumlu tüm adımları atmaya kararlıyız. Bu kapsamda ekonomik kalkınma hakkımızdan istifade edecek, istikrarlaştırıcı rolümüzü sağlamlaştıracak ve çevre dostu politikalar uygulayacağız” ifadelerini kullandı.

“ÇEVRE SÖZ KONUSU OLDUĞUNDA DEZENFORMASYAN CİDDİ BİR TEHDİTTİR”

Çevre söz mevzusu olduğunda dezenformasyonun ciddi bir tehdit bulunduğunu vurgulayan Altun, “Bundan ortalama on yıl ilkin yabancı devletler tarafınca desteklenen bazı köktencilik gruplar, Türkiye’de demokratik seçimle başa gelen hükümetimizi devirmek için çevreyi bahane olarak kullanmaya yeltendiler. Toplumsal medyada kolluk kuvvetlerine, kamu ve hususi mülkiyete ve Türkiye’nin tutucu vatandaşlarına karşı sertliği kışkırtmak için tamamen yanlış bir anlatı yaydılar. Kamu düzenini koruma girişimleri hakkında dezenformasyon yaptılar. Bu yıkıcı faaliyetler, çevrenin korunmasını teşvik etme kisvesi altında gerçekleştirildi. Bundan dolayı kamuoyunu görevli ve doğru bir halde bilgilendirmek birinci önceliğimizdir” diye konuştu.

“TÜRK HALKINI DEZENFORMASYONA KARŞI SAVUNMAK İÇİN GEREKLİ ADIMLARI ATMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Altun, “Meclisimiz dezenformasyon ve dış tesir kampanyalarını püskürtmeye yönelik mühim bir adım olan Toplumsal Medya Yasasını kısa bir süre ilkin onayladı. Bu son adım, toplumsal medya şirketlerinin yasalarımıza uymasını sağlamak ve yabancı hükümetler adına hareket eden belirli çevrimiçi yayıncıların lüzumlu lisans ve izinleri almasını koşul koşmak için daha ilkin alınan önlemlerin bir devamı niteliğindedir. Türk halkını dezenformasyona, ruhsal operasyonlara ve tesir kampanyalarına karşı korumak için çaba sarfetmek için lüzumlu tüm adımları atmaya devam edeceğiz. Bu bağlamda, devletimizin mühim adımlar attığı ve mühim başarılar elde etmiş olduğu bir alan olan çevre mevzusunda habercilik adına Yeşilhat’ı hayata geçirdiği için ülkemizin en mühim haber deposu Anadolu Ajansı’nı kutluyorum” ifadelerini kullandı.

“İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ GERÇEK BİR TEHDİTTİR”

Altun, “İklim değişikliği, sırf insanlık onu görmezden geliyor diye ortadan kalkmayacak gerçek bir tehdittir. Orman yangınları, kuraklık ve sel, bu probleminin mevcut tezahürlerinden bazılarıdır. Bu anlamda, pek ağır ilerlediğini söyleyemeyeceğimiz insan kaynaklı bir felakete şahit oluyoruz. Gezegenimizin zamanı tükenirken, derinlere inmemiz ve somut eylemleri teşvik etmek için mümkün olan en iyi şekilleri bulmamız gerekiyor. Medya trajedilere mi odaklanacak? İnsanların hayatlarını değiştirmeleri için suçluluk duygularına mı hitap edecek? Suçlama oyunu mu oynayacak? Bunlar, yanıtını en iyi gazetecilerin ve öykü anlatıcıların verebileceği haklı sorulardır. Bu anlamda, bu etkinliğin, medyanın bu tehlikeli sonuç dönemeçteki görevi ve sorumluluklarına ilişkin anlamlı ve verimli bir diyaloğa olanak sağlamasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.