İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hatay’da konuştu: Süreci zehirlemeye çalışmasınlar

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Afet Koordinasyon Merkezi’ndeki görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, bir yandan bina enkazının kaldırılması için çalışmalarını sürdürdüklerini, diğer yandan da geçici barınaklardaki yaşam standardını yükseltmek için çalıştıklarını söyledi. mümkün olduğunca.

Deprem bölgesinde standardı yükseltmeleri gerektiğini vurgulayan Soylu, “Bu insanların çamaşır makinesinden tuvalet ve banyoya kadar günlük ihtiyaçlarını karşılamak için çaba sarf ediyorsunuz. Halkın çoğu köylere gidiyor ya da köylerde misafir olarak kalıyor. .İhtiyaçlarını karşılamak zorundasınız.Yine arkadaşlarımızla birlikte çözüm bulmaya çalıştığımız konteyner kentler ,altyapıları ,talep ve konumlanmaları ,çadırkentlerin standartlarının sürekli yükseltilmesi .Bakanlığımızca hazırlıklar yapılmalıdır. Çadırkentlerde ve diğer yerlerde çocukların eğitimi için eğitim… “Sekizinci ve on ikinci sınıftayız, ders kitabına ihtiyacımız var” diyen çocuklar görüyoruz. “Arkadaşlarımızla birçok faktörü tartıyoruz. Hatay’da şu ana kadar 100 bin çadıra ulaştık. Başka illerde bu noktaya gelenler var, gelecek olanlar da var. Hatay’da Altınözü, Yayladağı, Arsuz gibi yerlerde nüfus biraz daha arttı. Bu bölgelerin güçlendirilmesi gerekiyor” dedi. dedi.

– “SİYASET YAPMAK İSTİYORSA SEÇİMLER SONRAKİ GÜNLERDE”

Her konuyu dikkatle değerlendirmeye devam ettiklerini vurgulayan Soylu, şunları kaydetti:

“Kimlik tespiti ve DNA çalışmaları devam ediyor. Tek tek bakıyoruz. Suriyeli kardeşlerimizin kimlik tespitleri devam ediyor. Birçok sorun var, tüm arkadaşlarımız birer birer bunlarla karşılaşıyor. Su kloruna kadar her türlü tedbir alınıyor. su arıtmaya Onlarca ekip, sağlık taramaları Sağlık ocakları ve aile hekimleri taramalarını yapıyor Arazi araçlarıyla köylere gidin, köylerde ve şehirlerde yıkımlar oluyor.Bütün bunlar bir iş süreci içerisinde oluyor. siz bunları yapıyorsunuz başkaları siyaseti kurup inşa etmeye çalışıyor.’Neye ihtiyacınız var kardeşlerim’ diyene kapı açık.Biz kimseye bir şey demiyoruz.Biz ifade ederek yürümeye çalışıyoruz. bu sorunun birlikte yapılması gerektiğini herkese ama kimin başka derdi varsa…”

Bakan Soylu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Siyaset yapmak isteyen varsa önümüzdeki günlerde seçimler olacak. Herkes çıkıp siyaset yapsın ama spor sahalarını siyaset arenasına çevirmek isteyen de devletin, milletin ve milletin emeğine kulak versin. Sivil toplum örgütleri burada.İnsanlar burada yaşıyor ve yeni bir hayat kurmaya çalışıyor.Kararını yine halk verecek.”Deprem sorusuna burada gömüldük diyenler sanmasınlar ki, bizim sesimizi yükseltmeyeceğiz. güvenlik sorunu üzerine kalkanlar. Burada insani bir sorunla karşı karşıyayız. Bu konuya gerçekten kendimizi gömdük, devam edelim. Bu tür konuların 3-4’ünü koordine etmeye, mühendislik yapmaya çalışan adamların Türkiye’nin geleceğini karartmaya da hakları var”. Böyle bir süreç olmayacak. İşimizi aksatmasınlar. Vardiyalarımızı da böleceğiz ama İşimizi aksatmayın.Vardiyalarımızı bölerlerse bu milletin içinden geçtiği süreçte bu millete haksızlık yaptıklarını vurguluyorum.Biz bu adaletsizliğin yapılmasını istemiyoruz.Vardiyamızı bölmek istiyorlarsa biz de yaparız. kolayca bölün” Hodri Maydan. Hiç kimse Türkiye’nin güvenliği için bilek güreşi yapmak zorunda kalmasın. Bu benim tavsiyem. Marjinal bir akıl ve akılla bu milletin içinden geçtiği bu süreci zehirlemeye çalışmasınlar. Her şeyi söyleyebilirsin, ortaya koyabilirsin, çantandakini dökebilirsin. Devlet ve millet böyledir, “Orada işini aksatmasınlar.”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.