Hollanda’da gaz ve elektrik faturaları, Ukrayna savaşından önceki fiyattan ödenecek

Yusuf Özkan | Lahey

enerji faturası

Kaynak, Getty Images

Hollanda’da hükümet, yaklaşan kış öncesinde halkın yüksek enerji faturaları karşısında zorlanmaması için enerji faturalarını sübvanse etme sonucu aldı.

1 Kasım’dan itibaren, elektrik ve organik gaz faturaları, averaj tüketim miktarına kadar Ukrayna savaşı öncesindeki fiyattan ödenecek.

Temel tüketim paketi ortalama 2.500 kilovatsaat elektrik ve 1.169 metreküp gaz olarak belirlendi. Bunlar, Hollandalı bir ailenin averaj tüketimi miktarı. 

Hollandalı aboneler, belirlenen miktarlarda elektrik ve organik gaz tüketimi için kış süresince geçen senenin Ocak ayı fiyatlarından ödeme meydana getirecek. 

Faturaların geri kalanı devlet tarafınca karşılanacak. Ek olarak ödeme yapmadığı için kimsenin elektrik yada gazı kesilmeyecek.

hastane

Kaynak, Getty Images

Brüksel’de kamu binalarına 18 aşama sınırlaması

Öte taraftan Belçika’nın başkenti Brüksel’de, enerji kriziyle savaşım etmek amacıyla tüm kamu binalarında ısı emek harcama saatlerinde 18 dereceye ayarlanacak.

Brüksel Belediye Meclisi’nin almış olduğu karar doğrultusunda, kentteki tüm kamu binalarında termostatlar,  emek harcama saatlerinde 18 dereceye, gece ise 16 dereceye ayarlanacak. 

Fizyolojik emek harcama gerektiren atölyelerde ise, ısı 15 aşama olacak. 48 saatten fazla boş kalan binalarda ısı 8 dereceye düşürülecek. 

Isı sınırlaması kültür-sanat sektörü de ilgilendiriyor olacak. Tiyatro salonları, gösteriler esnasında 18 dereceye, izleyici olmadığında ise 16 dereceye kadar ısıtılacak. 

Brüksel’deki müzelerde, sanat eserlerinin korunması amacıyla ısı aslına bakarsan daima 18 dereceyi geçmiyor. 

Spor tesislerinde ise termostat 15 dereceye ayarlanacak. Yüzme havuzlarında su sıcaklığı 27 dereceden fazla olmayacak. Bu tesislerdeki sauna benzer biçimde enerji tüketen birimler kapatılacak.

Yoruma kapalı.