Halving Nedir? Kripto Paralarda Yarılanma • Coinkolik

Halving, yeni madeni paraların ihraç oranını azaltan bir süreci ifade eder. Diğer bir deyişle kripto para birimlerinde halving, madencilere sağlanan blok sübvansiyonunun dönemsel olarak azaltılmasıdır. Bu süreç, bir kripto varlığın maksimum teklifine ulaşılana kadar sabit bir ihraç oranını takip etmesini sağlar.

halving nedir?

Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için bizimle iletişime geçin. twitter Ve Telgraf Kanalımızı takip edebilirsiniz.

Blok yarıya indirme, yeni kripto para birimlerinin yaratılma hızını düşürme sürecidir. Spesifik olarak, madencilere sunulan blok ödüllerinin azaltıldığı periyodik halving olaylarını ifade eder.

Yarılanmalar, madeni paraların sabit bir hızda piyasaya sürülmesini ve öngörülebilir bir düşüş oranı göstermesini sağladığından, kripto para biriminin ekonomik modelinin önemli bir unsurudur. Bu kontrollü maddi enflasyon oranı, kripto para birimleri ile temelde sonsuz arza sahip geleneksel itibari para birimleri arasındaki temel farktır.

yarıya indirmek ne demek?

Dimezzare kelimenin tam anlamıyla “yarıya indirmek” anlamına gelir. Kripto para madenciliğinde madencilik üretiminde blok başına verilen ödülün belirli aralıklarla yarıya indirilmesi anlamına gelir.

Madencilik faaliyetleri, kripto para birimlerinin üretimi için olduğu kadar blockchain sistemindeki transferlerin onaylanması için de gereklidir. Madenciliğin sona ermesi veya işlemlerin yavaşlaması sistemin kullanılabilirliğini etkileyecektir. Madenciliğin ürettiği tüm kripto para birimlerinde üretilecek birim sayısı belirlenmiş olup belirtilen miktarın üzerinde üretilemez. Bu sayede kripto para fiyatının ana unsuru olan arz ve talep arasındaki denge korunmuş ve enflasyonun önüne geçilmiştir.

Kripto para halving nedir?

Kripto para birimlerinde halving, bir blockchain ağının kodunda yapılan değişiklikler sonucunda iki ayrı blockchain ağının oluşmasıdır. Bu değişiklikler bazı madenciler veya ağ kullanıcıları tarafından kabul edilmeyebilir ve bu nedenle ağın kodunun iki farklı versiyonu oluşturulur. Bu iki sürüm arasında bir çatallanma meydana gelir ve bu yeni ağlar arasında iki farklı para birimi oluşur. Örneğin, Bitcoin Cash, Bitcoin blockchain ağının yarıya indirilmesinin bir sonucu olarak oluşturuldu.

Halving gerçekleştiğinde ne olur?

Halving, kripto para madenciliği için kullanılan bir ödül azaltma yöntemi olduğu için madencilerin ödül miktarının yarıya inmesi anlamına geliyor. Bu, madencilerin ödül kazanmasını zorlaştırır ve ağ madenciliğini daha enerji verimli hale getirir. Bu nedenle, halving gerçekleştiğinde madenciler daha az ödül kazanır ve bu da madencilik operasyonlarının azalmasına yol açabilir.

Halving gerçekleştiğinde, muhtemelen aşağıdakiler gerçekleşecektir:

 1. Madenci ödül miktarı yarıya indirildi.
 2. Ödül kazanmak zorlaştıkça madencilik azalır.
 3. Yarıya bölünmüş kripto para biriminde arz azalır.
 4. Söz konusu kripto para biriminin fiyatı arz düştükten sonra artabilir.
 5. Madencilik daha az karlı hale gelebilir.
 6. Madenciler, kârları düştükten sonra işlerini bırakabilirler.
yarıya indirmek

Kripto para birimlerini yarıya indirin

Bitcoin, Litecoin, Bitcoin Cash, Bitcoin SV gibi birçok kripto para birimi halving yöntemini kullanır. Bu kripto para birimlerinin blok ödülü belirli aralıklarla yarıya inmektedir. Örneğin, Bitcoin’de yarılanma her 210.000 blokta bir gerçekleşir ve blok ödülü her yarılanmadan sonra yarıya iner.

İlk Bitcoin yarılanması 2012’de gerçekleşti ve blok ödülü 50 BTC’den 25 BTC’ye düşürüldü. İkinci yarılanma 2016 yılında gerçekleşti ve blok ödülü 25 BTC’den 12,5 BTC’ye düşürüldü. Üçüncü yarılanma 2020’de gerçekleşti ve blok ödülü 12,5 BTC’den 6,25 BTC’ye düşürüldü.

Litecoin de benzer bir halving yolu izliyor, örneğin ilk halving 2012’de gerçekleşti ve blok ödülü 50 LTC’den 25 LTC’ye düşürüldü. İkinci yarılanma 2019’da gerçekleşti ve blok ödülü 25 LTC’den 12,5 LTC’ye düşürüldü.

yarılanma döngüsü Sıradaki kripto para birimleri şu şekilde:

 • Akış – 4 Şubat 2023, 12:07
 • El Sıkışma (HNS) – 24 Nisan 2023, 23:02
 • Litecoin (LTC) – 30 Temmuz 2023, 07:00
 • Bitcoin (BTC) – 18 Mart 2024, 04:41
 • Bitcoin Cash (BCH) 14 Nisan 2024, 12:40
 • BitcoinSV (BSV) – 29 Nisan 2024, 06:16

Not: Nice Hash tarafından yayınlanan tarihler tahminidir ve piyasa verileri dikkate alınarak tarih yaklaştıkça değişebilir.

Bitcoin’de yarılanma

Bitcoin halving, Bitcoin blok zincirinde her 10 dakikada bir oluşturulan bloklar için ödülün yarıya indirilmesidir. Bu olay, BTC sisteminin gerektirdiği şekilde her 210 bin blokta bir tamamlanır. Bu nedenle, BTC yarılanması ortalama olarak her 3 yılda bir, 10 ayda bir gerçekleşir.

Bitcoin halving, madencilik için kullanılan bir ödül azaltma yöntemidir. Bu yöntem, Bitcoin ağını enerji verimli hale getirmeyi ve madenciliği daha az karlı hale getirmeyi amaçlar. Blok ödülü yarılanması her 210.000 blokta bir gerçekleşir ve blok ödülü her yarılanmadan sonra yarıya iner.

İlk Bitcoin yarılanması 2012’de gerçekleşti ve blok ödülü 50 BTC’den 25 BTC’ye düşürüldü. İkinci yarılanma 2016 yılında gerçekleşti ve blok ödülü 25 BTC’den 12,5 BTC’ye düşürüldü. Üçüncü yarılanma 2020’de gerçekleşti ve blok ödülü 12,5 BTC’den 6,25 BTC’ye düşürüldü.

Blok ödülü yarıya indirme işlemi, fiyatı artırma potansiyeline sahip Bitcoin arzını azaltır. Bununla birlikte, blok ödülü yarıya indirme olayının fiyat üzerindeki etkisi genellikle belirsizdir ve gelecekteki fiyat hareketlerini tahmin etmek için birden fazla faktörün dikkate alınması gerekir. Ayrıca, yukarıda bahsedildiği gibi, madencilerin ödüllerini yarıya indirmek, madenciliği daha az karlı hale getirebilir ve böylece madencilerin madenciliği durdurmasına neden olabilir.

Bitcoin halving formülü

Binance Academy, resmi web sitesinde bir Bitcoin halving geri sayımı yayınlıyor. Bu sayacın diğerlerinden farkı genel kabul görmüş blok süresi (10 dakika) yerine blockchain istatistiklerini kullanmasıdır. Bu nedenle, zamanlayıcı sayacı mevcut ortalama blok süresinin bir tahminini alır ve buna göre hesaplar. Sayaç dalgalanma gösterse de en doğru veriyi verdiği söylenir.

Binance Academy’deki Bitcoin halving sayacı aşağıdaki formüle göre hesaplanır:

(Blok ikiye bölünmüş – Bir sonraki bloğun yüksekliği) * Bloklar arasındaki ortalama süre – Bir sonraki bloğa kadar tahmini süre.

bitcoin yarılanması

Bitcoin halving döngüsü

Bitcoin’in halving döngüsü her 4 yılda bir gerçekleşir. Yani her 4 yılda bir Bitcoin’deki blok ödülü yarıya iniyor. Blok ödül yarılanması, her 210.000 blokta bir gerçekleşir. Bitcoin, 2020 itibariyle ilk 105.000 bloğunu tamamladı. Samson Mow gibi bazı Bitcoin savunucularına göre yarılanma, daha fazla Bitcoin biriktirmek için bir hatırlatma işlevi görüyor.

Halving döngüsü, Bitcoin’in enflasyon oranını zaman içinde azaltan benzersiz bir araçtır. Halving sayesinde Bitcoin’in mevcut arzı azalıyor ve henüz madenciliği yapılmamış Bitcoin’lerin değeri artıyor.

Son günlerde çıkarılan Bitcoin sayısı 19 milyonu aşarken, şu anda her 10 dakikada bir 6.25 yeni BTC dolaşımda. Başka bir deyişle, her blokta 250.000 $ BTC çıkarılıyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.