Fransa’da emeklilik reformu karşıtı grevler nükleer enerji üretimini etkileyebilir

Fransız basınına nazaran, CGT Madencilik ve Enerji Sendikası (FNME-CGT) Genel Sekreteri Sebastien Menesplier, emeklilik reformunu destekleyen seçilmiş siyasileri ilkin ikna etmeye çalışacaklarına değinerek, “Onlarla konuşacağız ve sonrasında eğer iş dünyasını anlamıyorlarsa düzenleyebileceğimiz (elektrik) kesintilerle onları hedef alacağız.” ifadesini kullandı.

Menesplier, “Grevler olursa (nükleer) reaktörler tekrardan devreye sokulmaz. Reaktörler tekrardan devreye sokulmazsa bir ihtimal (enerji) üretim kapasitesi eksikliği olabilir.” diyerek sorumluluğu tamamen üstlendiklerine açıkladı.

FNME-CGT sendikası 19 Ocak itibarıyla bırakım çağrısında bulunmuş oldu.

FRANSA’DA EMEKLİLİK REFORMU

Başbakan Elisabeth Borne, 10 Ocak’ta Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un seçim vaatleri içinde yer edinen emeklilik reformunun içeriğini açıklamıştı.

Emeklilik yaşlarının 62 olduğu ülkede 1 Eylül’den itibaren yasal emeklilik yaşlarının kademeli olarak her yıl 3 ay yükseltilerek 2030’da 64’e çıkarılacağını belirten Borne, 2027’de emeklilik maaşının tamamını alabilmek için 43 yıl süresince prim ödeme şartı olacağını kaydetmişti.

Açıklamanın arkasından sendikalar, emeklilik reformuna karşı 19 Ocak’ta bırakım ve protesto duyurusu yapmıştı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.