Ekvator Ginesi, ilk Marburg virüsü vakasını doğruladı

Dünya Sağlık Örgütü’nden (WHO) yapılan yazılı açıklamaya göre, ülkenin batısındaki Kie-Ntem eyaletinde en az 9 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından yapılan ön testlerde viral hemorajik ateş testi pozitif çıktı. Ülke sağlık yetkilileri, bölgesel bir sağlık yetkilisinin 7 Şubat’ta uyarmasının ardından, hastalığın nedenini belirlemek için DSÖ’nün desteğiyle Senegal’deki Pasteur Enstitüsü referans laboratuvarına numuneler gönderdi.

Pasteur Enstitüsü’nde incelenen 8 numuneden birinin virüs (Marburg) testi pozitif çıkarken, şu ana kadar ateş, yorgunluk, kan kusma ve ishal gibi semptomları olan 9 ölüm ve 16 şüpheli vaka bildirildi.

Ülke çapında daha fazla araştırma devam ederken, temaslıları izlemek ve izole etmek ve hastalık belirtileri gösterenlere tıbbi yardım sağlamak için etkilenen bölgelere ekipler gönderildi.

Ekvator Ginesi’nde acil durum müdahalesini hızla hayata geçirme çalışmaları devam ederken, DSÖ bölgeye görevlendirdiği uzmanlarla destek veriyor.

DSÖ, 500 sağlık çalışanı için kişisel koruyucu ekipman da dahil olmak üzere viral hemorajik ateş kitlerinin yanı sıra numune testi için laboratuvar eldiven çadırlarının sevkiyatını kolaylaştıracaktır.

DSÖ Afrika Direktörü Matshidiso Moeti şunları söyledi: “Marburg oldukça bulaşıcıdır. Ekvator Ginesi yetkililerinin hastalığı teyit etmedeki hızlı ve kararlı eylemleri sayesinde, acil durum müdahalesi hızlı bir şekilde uygulanabilir. Bu şekilde hayat kurtarabilir ve hastalığı durdurabiliriz. virüs en kısa sürede.” o ifadeleri kullandı

Kamerun 11 Şubat’ta, Ekvator Ginesi’nin Kie-Ntem eyaletinde 8 Şubat’tan bu yana çok sayıda ölüme yol açan henüz tanımlanamayan bir hastalık nedeniyle iki ülke arasındaki sınır geçişlerini kısıtladığını duyurdu.

MARBURG VİRÜSÜ

Ebola’nın yakın akrabası olduğu söylenen Marburg virüsü ilk olarak 1967 yılında Almanya’nın Marburg kentinde bir laboratuvarda tespit edildi.

Meyve yarasaları yoluyla bulaşan Marburg virüsü, vücut sıvıları veya enfekte kişilerle temas yoluyla insanlar arasında yayılıyor. Enfekte bireylerde yüksek ateş, şiddetli baş ağrısı, halsizlik, kusma gibi belirtiler aniden ortaya çıkar ve birçok hastada 7 gün içinde şiddetli kanama belirtileri gelişir.

Aşısı veya özel tedavisi bulunmayan Marburg virüsünün ölüm oranı yüzde 23 ile yüzde 90 arasında değişiyor.

2005 yılında Angola’da meydana gelen Marburg virüsü salgınında, virüs bulaşan 252 kişinin %90’ı öldü.

Virüs, 2018 yılında Batı Afrika ülkesi Sierra Leone’de bir yarasada bulunmasına rağmen, insanlarda herhangi bir vaka kaydedilmedi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.