Dünyada 2022’de turist sayısı salgın öncesi rakamın yüzde 63’üne ulaştı

Merkezi İspanya’nın başkenti Madrid’de olan BMDTÖ, 2022 yılı gezim verileri raporunu deklare etti.

Raporda, dünyanın tüm bölgelerinde gezgin sayısında artış olduğu, ortalama 1,5 milyar ile üstün dereceli kırılan salgın öncesindeki (2019) dünyadaki gezgin sayısıyla karşılaştırma yapıldığında 2022’de 900 milyon ile yüzde 63’lük bir toparlanma olduğu açıklandı.

Salgın öncesi rakamların yüzde 83’ünü yakalayan Orta Doğu, turizmde 2019 verilerine en fazlaca yaklaşan bölge oldu.

Geçen yıl 585 milyon ile en fazla turistin geldiği bölge olan Avrupa ise salgın öncesi rakamların yüzde 80’ine ulaştı.

Bu oran Afrika ve ABD’da yüzde 65, Asya ve Pasifik’te yüzde 23 seviyelerinde kaldı.

Raporda, 2023 senesinde turizme en fazlaca tesir edecek faktörlerden biri ekonomik kriz olarak gösterilerek, “Turistlerin, 2023’te daha azca harcama, daha kısa yolculuklar ve daha yakın bölgelere giderek daha davranışlarında ölçülü bir tutum benimsemesi öngörülüyor.” ifadesi kullanıldı.

Dünya Gezim Örgütü’nün uzmanları, 2023 senesinde dünyada gezgin sayısının ekonomik krizin gelişimine bağlı olarak salgın öncesi seviyelerin yüzde 80 ile yüzde 95’i içinde olacağı tahmininde bulunmuş oldu.

Öteki taraftan BMDTÖ Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, yapmış olduğu değerlendirmede, “Küresel ekonomik durum ve devam eden jeopolitik belirsizlik şeklinde çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalsak da 2023’e dünya turizmi için iyimser bir yıl olarak bakıyoruz.” dedi.

Pololikashvili, 2023’te ekonomik faktörlerin insanların gezi etme alışkanlıklarına tesir etmesinin beklendiğini, buna karşın iç ve bölgesel turizmin güçleneceğini beyan etti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.