Doç. Dr. Hakan Aksu’dan kuraklık açıklaması

Samsun Üniversitesi Özdemir Bayraktar Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Son yıllarda kuraklığın Türkiye için önemli bir gündem maddesi olduğunu söyleyen Dr. Ülkemizi etkileyen yağış sistemlerinin izlediği yörüngeler, kuzeyde, güneyde, batıda ve doğuda farklı etkiler yaratıyor” dedi.

“YAĞMURDA YARIM DÜŞÜR”

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden üçer aylık sıcaklık ve yağış verilerinin paylaşılması, Doç. Dr Aksu, “Aralık ayında uzun yıllar ortalama sıcaklık ülkemiz için 4,8 derece iken 2022 Aralık ayı ortalaması 8 derece 2 derece oldu. Ocak ayına baktığımızda sıcaklığın 2,9 derece olması gerekiyor bizim için. Ocak 2023’te 5,3 derece olarak gerçekleşti.Ocak ayında ülkemizde en yüksek sıcaklık 24,2 derece ile Samsun’da görüldü.Türkiye, Ocak ayında son 53 yılda en yüksek ikinci sıcaklığı kaydetti.Türkiye’de son 2023 yılındaki yağışlara bakıldığında 30 yıl, son 30 yılın ortalaması 69,8 mm iken bu yıl Ocak ayı ortalaması 33,2” oldu. Aralık 2022’de 36,3 mm yağış vardı. Yine yarı yarıya azalma var” dedi.

“DROUT SON 3 AYIN VERİLERİNE BAKIYOR”

Kuraklığın çeşitli evreleri olduğunu hatırlatan Doç. Dr Aksu, “Yaptığımız analizde sadece ortalama yağış alırsak normal diyoruz. Ortalamanın altına düştüğümüz yağışlara göre başka aşamalarla karşılaşıyoruz. Şu anda Türkiye’nin aşırı kurak ve şiddetli kurak bölgeleri; Marmara, Orta Anadolu, Orta Akdeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu.” Anadolu Bölgesi. Diğer bölgelerde de orta ve hafif kuraklıklar görülür. Sadece Ege bölgesinin çoğunda ve Antalya bölgesinde kuraklık yoktur. Son 3 aya ait verilere baktığınızda ülkenin büyük bölümünde farklı yoğunlukta kuraklıklar olduğunu görebilirsiniz” dedi.

“YAĞMUR SİSTEMİNDEN TÜRKİYE’YE GELMEK MÜMKÜN DEĞİL”

Balkanlardan veya kuzeyden gelen soğuk ve yağışlı güzergâhların tıkandığını anlatan Doç. Aksu, “Bu yörüngeler zaman zaman engellerle karşılaşıyor. Son yıllarda bu engellerin sıklığı arttı. Omega bloğu artık insanların literatürüne girdi. Bu da subtropikal bölgedeki sıcak havanın Türkiye’yi ve çevresini etkileyebileceği anlamına geliyor. çevresi yer seviyesindedir.Bu blokaj yerden 5-6 kat yukarıyı etkileyebilir.Türkiye’den kilometrelerce yükseklikte meydana gelen bir hava olayıdır.Bu olay kış aylarında tıkanma ve tıkanma ile karşılaştığında yağmur yağması mümkün değildir. sistemlerin ülkeye gelmesi.Aynı zamanda subtropikal bölgeden sıcak hava akar.Ortalama sıcaklıklardaki artış ve gördüğümüz yağış azlığı bu engelden kaynaklanmaktadır. ülkede. Türkiye’de. Daha kuzeye geçerler. Yağmuru bize bırakamazlar” dedi.

“Kuraklık iklimimizin bir parçası”

Kuraklığın bir doğal afet olduğunu hatırlatan Doç. Dr Aksu, “Literatürde anlatılan afetlerin neredeyse tamamı ile uğraşan bir ülkeyiz. Bunların çoğu meteorolojik karakterli doğal afetlerdir. Çok ilginç bir durumla karşı karşıyayız. Kuraklık yoğunluklarının tamamının ortaya çıkması çok nadirdir. Aynı ülkenin farklı yerlerinde aynı anda.Kuraklık bizim iklimimizin bir parçası.Bu coğrafyada yaşadıkça bugüne kadar nasıl yaşadıysak bundan sonra da yaşayacağız.İklim değişse de değişmese de. , kuraklık iklimimizin bir parçasıdır.İklim değişikliği kuraklığın şiddeti, süresi ve süresidir.Farklı sıklıklarda önemli değişikliklere neden olur.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.