Diyarbakır E Tipi Cezaevi boşaltılıyor; tutuklu ve hükümlüler nakledildi

Başkan Erdoğan, Diyarbakır’a 9 Temmuz 2021’de yapmış olduğu ziyarette Bağlar ilçesindeki Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’ne yönelik, “Geçmişte uzunca bir dönem adı zulümle, işkenceyle, insanlık dışı muameleyle anılan Diyarbakır Cezaevi’ni yakında boşaltıyor, kültür merkezi olarak hizmete sunuyoruz. Hakkaniyet Bakanlığı, bu mevzuda lüzumlu hazırlığı yapıyor” ifadelerini kullandı. Erdoğan’ın bu sözlerinin arkasından başlatılan çalışmalarda, sona gelindi. Bu kapsamda tutuklu ve hükümlüler başka cezaevlerine nakledilirken, kalan bazı eşyaların taşınma işlemleri sürüyor.

5 YIL KALDIĞI CEZAEVİNİ ANLATTI

Diyarbakır Cezaevi’ne 1982’de girdiğini, burada 5 yıl kaldığını belirten yazar Bayram Bozyel (61), “Türkiye tarihinde oldukca mühim bir bellek merkezi. Dünyanın hiçbir yerinde denenmemiş işkence şekilleri uygulandı. Akla ve hayale gelmeyecek işkenceler uygulandı. 1982 yılının Ocak ayında girdim, 1987’ye kadar cezaevinde kaldım. Bugün bir adım atıldı. Bu adımı pozitif yönde buluyoruz fakat bunun sonucunu da görmek istiyoruz. Buradaki uygulamaları ve yaşanılanları diri tutacak, ders durumunda olacak şekilde gelecek nesillere aktarılacak bir mekanizma ile merkeze dönüştürülürse mutluluk duyarız” dedi.

’40 AYIMI BURADA GEÇİRDİM’

Diyarbakır Cezaevi’ne 2018’in Nisan ayında giren Hasip Aydın (45), “40 ayımı burada geçirdim. İyisiyle, kötüsüyle, acısıyla ve tatlısıyla burayı yaşadık. Hem iyi hem de fena. Burası, başlı başına değişik bir yaşam. İçeride öyleki acılar yada sevinçler yaşanıyor ki; anlatılmaz, yaşanır. Bu zamanda kim diyorsa; işkence, dövme yada başka şeyler var, hepsi yalan. Bir dönem işkenceler yapılmış oldu. O dönemde oldukca acılar yaşanıldı” diye konuştu.

Ayrıca Bartın’daki maden faciası sebebiyle Erdoğan’ın ertelenen Diyarbakır ziyareti, 23 Ekim’de gerçekleştirilecek. Erdoğan’ın ziyarette, Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’ne ilişkin izahat yapması umut ediliyor.Başkan Erdoğan’dan zamanı karar! Türkiye’nin utancı müzeye dönüşüyor

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.