Çalışma ziyareti için Hollanda’ya giden Faslı belediye meclisi üyeleri geri dönmedi

Yusuf Özkan / Lahey

meclis üyleeri

Kaynak, Zeist Belediyesi

Fas’ın doğusundaki Berkane kentinden Hollanda’ya emek verme ziyareti için gelen belediye meclisi üyelerinden ikisi, ülkelerine geri dönmedi. 

Meclis üyeleri, “anavatan haricinde özgürlük ve hakkaniyet aramak için” Avrupa’da kalmaya karar verdiklerini öne sürüyor.

Daha ilkin de aynı kentin 12 belediye meclisi Fransa’da ortadan kaybolmuştu.

Sadece belgesiz göçmenlere yardım eden LOS Vakfı’na nazaran, emek verme ziyareti adı altında Avrupa’ya gelip hemen sonra geri dönmeme vakaları oldukça sık yaşanıyor. Örgüte nazaran, bu tür geziler çoğu zaman Avrupa’ya insan götürmek için düzenleniyor.

Fas’ın Berkane Belediye Başkanı ile meclis üyeleri, 18 senedir dostluk ilişkileri bulunan Hollanda’nın Utrecht kenti civarlarındaki Zeist şehrine 13 -16 Eylül tarihleri içinde bir emek verme ziyareti düzenledi. 

Zeist Belediye Başkanı Koos Janssen’in konuğu olan 13 kişilik Fas heyeti 3 gün süresince çeşitli temaslarda bulunmuş oldu. Ziyaretin bitiminde belediye meclisi üyeleri Mustapha Sebbani ile Abdelghani Kili, heyetten ayrılarak kayıplara karıştı.

Havaalanına gitmeyen iki meclis üyesinin, Hollanda ya da Fransa’da yeni bir yaşam umuduyla saklandığı düşünülüyor.

Meclis üyeleri, Feysbuk hesabından bir izahat yaparak, “özgürlük ve hakkaniyet aramak için” Avrupa’da kaldıklarını öne sürdüler.

Berkane’de 2003 senesinde da 12 belediye meclisi üyesi benzer şekilde ortadan kaybolmuştu. 

Berkane Belediye Başkanı ile meclis üyelerinin Fransa’nın Bondy kentine yaptıkları emek verme ziyareti esnasında, 12 şahıs kayıplara karışarak, ülkelerine geri dönmedi. Böylece, 36 kişilik belediye meclisi, üyelerinin üçte birini yitirdi.

Hollanda Belgesiz Göçmenlere Destek Vakfı’ndan (LOS)  Rian Ederveen, bölgesel yayıncı RTV Utrecht’te,  bu tür emek verme ziyaretlerinin çoğu zaman Avrupa’ya insan götürmek için kullanıldığını söylemiş oldu.

Kimi zaman bu kişilerin hakikaten belediye meclisi üyesi olup olmadıklarının bile şüpheli bulunduğunu belirten Ederveen’e nazaran, bir oldukca Faslı, “iyi bakım ve bolca emek verme sebebiyle Avrupa’yı bir aden olarak” görüyor.

Vakıf yetkilisi, “Fas’ta gelecek görmüyorlar ve burada deniyorlar. Fakat çoğu zaman hayal ettikleri geleceği bulamıyorlar. Neredeyse devamlı yasadışı duruma düşüyorlar” dedi.

Fas, prensipte güvenli bir ülke olması sebebiyle kaçak göçmenlerin oturma izni alamadığını vurgulayan Ederveen, o nedenle bu tür kişilerin Avrupa’daki yakınları vasıtasıyla kaçak çalıştıklarını söylemiş oldu.

Yoruma kapalı.