Bursa’da 92 yıllık tarihi ipek fabrikası yandı

yangın

Kaynak, DHA

Bursa’nın Osmangazi ilçesindeki  92 senelik ipek fabrikası binası, çıkan yangında tamamen yanarak çöktü.

DHA, Demirkapı mahallesindeki yangının gece 23:30 sıralarında başladığını, çevre sokakların dar olması sebebiyle itfaiyenin bölgeye ulaşmakta güçlük çektiğini bildirdi.

4 kattan oluşan binada çıkan yangın, binanın kısmen ahşap olması sebebiyle kısa sürede büyüdü, yakınındaki bir başka binaya da sıçradı. Alevler kentin birçok bölgesinden görüldü.

Yangın ortalama üç buçuk saat sonrasında denetim altına alındı. Yangında can kaybı yaşanmadığı açıklandı.

Bina 92 yıl ilkin Rum Kilisesi’nden ipek fabrikasına dönüştürülmüştü.

Atıl durumdaki binayı yok eden yangının çıkış sebebi bilinmiyor.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş: Sabotaj olup olmadığı detaylı şekilde araştırılacak

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş binanın tescilli yapı bulunduğunu ve 1993’ten bu yana kullanılmadığını deklare etti.

Yangının sabotaj olup olmadığı yönünde detaylı araştırma yapılacağını belirten Aktaş, “Niçin çıktı? Bir sabotaj var mıdır? İlgili birimler bu mevzuda detaylı araştırmaları yapacaklardır. İlgili bazı doneler var fakat söylediğim benzer biçimde resmi olarak belli olduktan sonrasında lüzumlu açıklamaları yapacağız. Eski bir ipek fabrikası, 1993 yılından beri kullanılmıyor. Bir de bunun yanında tescilli, yıkık durumda olan bir bina var, zamanı bir bina. Burada vaka başlıyor ve başladığında da yoğun bir halde başlıyor. 2 tane kullanılmayan binada oluşan hasar var. Bunlardan biri tescilli bir bina, diğeri zamanı hükmünde olmayan bir bina” diye konuştu. 

Geçmişte Rum Ortodoks Kilisesi olan bina, Cumhuriyet’in ilanı ve nüfus mübadelesinin peşinden cemaatini kaybetmesiyle Yılmazipek ailesine verilerek ipek fabrikasına dönüştürülmüştü.

Atıl durumdaki yapınak binası, geçen aylarda Bursa mahalli basınında bölge sakinlerinden gelen şikayetlerle gündeme gelmişti.

Haberlere bakılırsa bölge halkı binada uyuşturucu madde kullanıldığı ve güvenlik riski oluşturduğu nedeni öne sürülerek mahalli yönetime şikayette bulunmuştu.

Yoruma kapalı.