BDT’ye üye ülkelerin başbakanları Kazakistan’da toplandı

Kazakistan Başbakanı Alihan İsmailov’un ev sahipliğinde Expo Kurultay Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Azerbaycan Başbakanı Ali Asadov, Belarus Başbakanı Roman Golovçenko, Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, Tacikistan Başbakanı Kohir Razulzoda, Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov, Kırgızistan Başbakanı Akılbek Caparov, Ermenistan Başbakan Yardımcısı Mger Grigoryan ve Türkmenistan Başbakan Yardımcısı Hocamurat Geldimuradov katıldı.

Başbakanlar, BDT ülkeleri içinde ekonomik etkileşim alanında imzalanacak anlaşmaların yanı sıra bölge gündemindeki mevzuları da ele aldı.

Kazakistan Başbakanı İsmailov, burada yapmış olduğu açıklamada, toplantının salgın periyodu sonrası ilk kez karşı karşıya yapıldığını ve böylece ülkesinin BDT dönem başkanlığını tamamladığını bildirdi.

İsmailov, bugün BDT çerçevesinde iş birliğini geliştirme mevzularında yapıcı bir diyalog gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Bilhassa dış ekonomik alanda ortak adımları masaya yatırdıklarını aktaran İsmailov, toplantı sonucunda BDT’ye üye ülkeler içinde ticari ve ekonomik iş birliğini derinleştirmek amacıyla hizmet sektörü, işletme ve yatırım alanlarında özgür tecim anlaşmasını imzaladıklarını belirtti.

İsmailov, ek olarak bilim, teknoloji, inovasyon ve kimya endüstrisinin dijital dönüşümü ile radyo navigasyonu alanında iş birliğini de görüştüklerini belirterek “Hükümet başkanları, bu mevzularda iş birliğini geliştirmek için bir takım program belgesini kabul etti.” dedi.

BDT Dönem Başkanlığını Kırgızistan’a devrettiklerini kaydeden İsmailov, sadece bir sonraki başbakanlar toplantısının Haziran 2023’te Rusya’nın Soçi kentinde yapılması kararının alındığını sözlerine ekledi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.